spot_img
luni, 22 decembrie, 2025
3.9 C
București

GRECO acuză corupția din Parlamentul francez

Grupul Statelor împotriva Corupţiei (GRECO) al Consiliului Europei a chemat marţi Franţa să instituie noi măsuri pentru ameliorarea prevenirii corupţiei în rândul membrilor parlamentului, transmit AFP și Agerpres.

În cel mai recent raport de 26 de pagini referitor la Franţa, GRECO cere Parisului ”progrese suplimentare”, fiind vizat în primul rând accesul publicului la declaraţiile de patrimoniu ale parlamentarilor.

În recomandările sale, organul anticorupţie al Consiliului Europei cere ca declaraţiile de patrimoniu ale deputaţilor şi senatorilor să fie făcute ”accesibile cu uşurinţă şi ansamblului publicului”, pentru ”remedierea discreditării clasei politice”.

Remarcând o ”ocazie ratată”, GRECO îşi exprimă regretul că această recomandare nu a fost aplicată în momentul adoptării ”legii pentru încrederea în viaţa politică”, în 2017, aşa cum a propus Înalta autoritate pentru transparenţa vieţii publice.

Raportul atrage atenţia şi asupra regulilor referitoare la conflictele de interese şi la cadouri.

”Ar fi util ca Senatul (francez) să dezvolte instrumente pedagogice şi stimulative în vederea întăririi prevenţiei şi tratării conflictelor de interese”, susţin experţii GRECO, care salută totuşi ‘‘mai multe progrese pozitive”.

Franţa este chemată să prezinte un nou raport privind stadiul punerii în practică a acestor recomandări înaintea datei de 30 iunie 2019.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Nicușor desființat de unul din susținătorii săi: CATASTROFĂ

    Sorin Ioniță, președintele Expert Forum, un susținător al lui...

    „Frații” lui Bolo dau atacul la B in presa trumpistă

    Acum cîteva zile presa a relatat că magnații suedezo-români Ioan și...

    Nicușor calcă statul de drept in picioare. REACȚIE DE LA VÂRFUL CSM

    Judecătorul Alin Ene, membru în Consiliul Superior al Magistraturii,...

    Pe cine consideră Trump omul cheie in negocierile pentru Ucraina

    Președintele american Donald Trump se bazează pe ginerele său,...

    Prietenul lui Zele cu wc-urile de aur găsit in Israel

    Jurnaliștii l-au găsit pe omul de afaceri ucraineanTimur Mindich...

    92% dintre maghiarii din Transilvania au încredere in Viktor Orbán

    În rândul maghiarilor din Transilvania, Viktor Orbán este cel...

    Articole relationate

    Categorii populare