spot_img
vineri, 26 decembrie, 2025
-0.1 C
București
spot_img

Gorghiu: Avem în lucru, la Ministerul Justiţiei, un proiect de lege prin care costurile aducerii în ţară a fugarilor să fie suportate de aceştia

Ministerul Justiţiei, Alina Gorghiu, anunţă că are în lucru, la Ministerul Justiţiei, un proiect de lege prin care costurile aducerii în ţară a fugarilor să fie suportate de aceştia, nu de către stat. Depunem toate eforturile pentru a stopa fenomenul fugarilor, spune aceasta, precizând că în prima săptămână din an au fost aduşi în România 6 fugari.

”An nou, obiceiuri vechi. Continuăm aducerea în ţară a celor care încă mai cred că pot scăpa de executarea pedepsei în România. Avem în lucru, la Ministerul Justiţiei, un proiect de lege prin care costurile aducerii în ţară a fugarilor să fie suportate de aceştia. Nu de către stat. Depunem toate eforturile pentru a stopa fenomenul fugarilor”, afirmă ministrul Justiţiei, într-o postare pe Facebook.

Alina Gorghiu arată că, totodată, continuă investiţiile în infrastructura sistemului penitenciar.

”Două penitenciare noi au intrat în 2023 în faza de execuţie, şi în multe altele au fost amenajate noi locuri de detenţie. Toate la standarde europene. Pentru ca nimeni să nu mai poată invoca aspectul condiţiilor din penitenciare pentru a se sustrage de la executarea pedepsei în ţară”, afirmă Alina Gorghiu.

Ea anunţă că în prima săptămână din an au fost aduşi în România 6 fugari: – Părăscuţă Ştefan Iulian, adus din Germania, condamnat la 4 ani şi 6 luni de închisoare, pentru tâlhărie; – Stan Florian, adus din Germania, condamnat la 3 ani şi 8 luni de închisoare, pentru tâlhărie; – Amariei Andrada, adusă din Olanda, condamnată la 2 ani şi 10 luni de închisoare, pentru furt; – Basalderu Constantin Viorel, adus din Marea Britanie, condamnat la un an şi 4 luni de închisoare, pentru port sau folosire fără drept de obiecte periculoase; – Ursan Ioan Florin, adus din Marea Britanie, condamnat la un an de închisoare, pentru furt calificat; – Doroţ Ionel Samuel, adus din Marea Britanie, condamnat la un an de închisoare, pentru infracţiuni rutiere.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Rusia nu mai este benzinăria lumii

    Cursul de schimb al rublei a încetat să mai...

    Zelenski merge duminică la Trump

    Președintele american Donald Trump îl va găzdui pe președintele...

    Lansarea turist24.ro și a canalului de YouTube Andrei Bădin dedicat turismului

    Andrei Bădin, editorul Flux24.ro, anunță lansarea site-ului turist24.ro și...

    Hunter Biden: Ucraina e un bârlog de șerpi

    Hunter Biden, fiul fostului președinte american Joe Biden, a...

    Turcia vrea să desfășoare radare in Siria, Israelul e nervos

    Turcia a încercat să desfășoare radare în Siria în...

    Articole relationate

    Categorii populare