Germania, Olanda și Franța nu vor să ridice MCV-ul pentru Bulgaria

Între 8 și 11 țări membre ale Uniunii Europene sunt împotriva renunțării, în cazul Bulgariei, la Mecanismul de Control și Verificare, informează săptămânalul de la Sofia „Capital”, citând surse proprii. Comisia Europeană a propus în raportul său ca monitorizarea Bulgariei să înceteze, dar a refuzat să ia o decizie în acest sens chiar dacă ar fi avut dreptul să o facă, transmite Radio Europa Liberă.

Franța, Germania și Olanda resping recomandarea Comisiei. Poziția este împărtășită de Belgia, Luxemburg, Austria, Spania și Danemarca, scrie „Capital”. În favoarea menținerii MCV se pronunță și Portugalia, Suedia și Finlanda.

Situația cu MCV va putea fi identică cu cea despre aderarea Bulgariei la spațiul Schengen – poziția CE este una pozitivă, dar câteva țări membre blochează decizia.

Spre deosebire de Bulgaria, raportul despre România, efectuat de Comisia Europeană în baza Mecanismului de Control și Verificare, a fost foarte critic.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Ce președinte o propune pe Maia președintele României

    Preşedinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a fost pusă într-o...

    Cine vrea capul premierului britanic

    Fostul ministru britanic al sănătății Wes Streeting a anunțat...

    Importurile de gaze ale României au crescut cu 54%

    Producția de gaze naturale utilizabile a României a fost,...

    Rusia nu vrea Eurovision: „Monștri asexuați”

    Rusia nu are nevoie de Concursul Eurovision, unde cântăreții...

    Articole relationate

    Categorii populare