Germania nu va atinge obiectivul de alocare de 2% din PIB pentru domeniul apărării

Germania probabil nu va atinge în acest an obiectivul de alocare de 2% din PIB pentru domeniul apărării şi rămâne de văzut dacă acest lucru va fi posibil anul viitor, a declarat luni un purtător de cuvânt al guvernului german, potrivit Reuters.

Berlinul doreşte să atingă acest obiectiv în această legislatură, a spus reprezentantul executivului german în conferinţa de presă periodică, adăugând că cancelarul Olaf Scholz încă nu a luat o decizie legată de creşterea ţintei NATO de 2% din PIB pentru apărare.

”Este adevărat că probabil nu vom atinge ţinta de 2% în acest an – există diverse indicii în acest sens; chiar şi pentru anul viitor chestiunea este deschisă în acest moment”, a explicat purtătorul de cuvânt.

Pe de altă parte, cancelarul Olaf Scholz a confirmat luni planurile guvernului său de a cumpăra avioane de vânătoare americane F-35, parte a eforturilor de modernizare masivă a armatei germane.

”Germania va continua să-şi respecte angajamentul faţă de aranjamentele nucleare comune ale NATO, inclusiv prin achiziţionarea de avioane de vânătoare F-35 cu dublă capacitate”, a scris Scholz într-un articol publicat de revista americană Foreign Affairs

Hot this week

Topics

Mai mult

    Trump după întâlnirea cu Zelenski: Vreau să pună capăt războiului

    Președintele SUA, Donald Trump, a lăudat întâlnirea sa de...

    CA PE VREMEA RĂPOSATULUI CEAUȘESCU: Bolojan cere românilor să stingă lumina seara intre 20 și 23

    Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat, miercuri, că închiderea centralei...

    Rețeta Coca Cola ar fi fost descoperită într-o mănăstire dominicană din Florența

    În arhiva farmaciei mănăstirii dominicane San Marco din Florența,...

    Prețurile țițeiului au explodat din nou după ce Trump amenință Iranul

    Prețurile țițeiului au crescut astăzi cu 6%, întrerupând o...

    Bolo recunoaște întâlnirile discrete cu George Simion, dar nu mai ține minte detalii

    Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat că anul acesta...

    Fostul ambasador ucrainean in România prins la furat din donații străine

    Biroul Național Anticorupție din Ucraina (NABU) anunță că a...

    Articole relationate

    Categorii populare