George Simion: Cerem clarificări urgente și explicite din partea Ministerului Afacerilor Externe cu privire la un posibil incident diplomatic provocat de doamna ministru Luminița Odobescu

Liderul Alianței pentru Unirea Românilor a solicitat public ministrului Afacerilor Externe să explice informațiile apărute în presa israeliană în legătură cu refuzul său de a participa la o intâlnire cu omologul de la Tel Aviv.
Potrivit unui articol apărut în ediția de marți, 19 septembrie a ziarului Haaretz, Luminița Odobescu ar fi anulat o întâlnire programată cu șeful diplomației israeliene, Eli Cohen pe motiv că acesta ar fi încurajat contactul ambasadorului israelian la București cu liderul partidulu AUR, George Simion. În opinia jurnalistului Haaretz, gestul lui Cohen ar fi stârnit indignarea ministrului roman, care ar fi considerat că un dialog cu Alianța pentru Unirea Românilor este inacceptabil pentru partea israeliană.
Simion a cerut ministrului roman al Afacerilor Externe să precizeze informațiile prezentate în presa israeliană sunt adevărate sau false, iar în cazul în care ele nu corespund adevărului, ministerul de la București să solicite oficial dezmințirea știrii.
Un astfel de incident, odată confirmat, reprezintă o gravă și nepermisă implicare a șefului diplomației române în jocurile politice din ambele țări și un atac fără precedent la imaginea și interesele României.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Cum îi supraveghează chinezii pe străini

    Autoritățile chineze utilizează un sistem la scară largă pentru...

    Porțile de Fier 1 funcționează la 20% din capacitate, iar Porțile de Fier 2 la 30%

    Nivelul scăzut record al apelor Dunării determinat de secetă...

    Cine a fost ținta atentatului de la Moscova

    Sărbătorirea a celei de-a 55-a aniversări a comandantului șef...

    Asaltul francmasonilor in universitățile britanice

    Francmasonii britanici încearcă să atragă tineri în rândurile lor....

    Mașina Timpului la Castrul Roman de la Călugăreni

    Muzeul Județean Mureș a reușit să deschidă porțile unei...

    Rusia a distrus exporturile Ucrainei: Firmele sunt afectate deoarece nu își pot plăti împrumuturile

    Exporturile ucrainene sunt îngreunate și, în unele cazuri, suspendate,...

    Trump se ceartă cu propriul Departament de Justiție

    Președintele american Donald Trump a anunțat sâmbătă că nu...

    Articole relationate

    Categorii populare