Furtuna Ciara/ Sabine a aruncat un TIR românesc de pe o autostradă din Austria

O furtună puternică a făcut ravagii în Austria. Un autotren, la volanul căruia se afla un șofer român de 42 de ani, a fost lovit miercuri de o rafală puternică de vânt pe Klagenfurter Straße (S37) și s-a răsturnat de pe șosea. Drumul a fost închis traficului timp de șapte ore, scrie Ziarul Românesc din Austria.

Un șofer român de TIR în vârstă de 42 de ani care se deplasa din Friesach către Klagenfurt a ajuns de urgență la spital, în jurul prânzului. În zona Glandorf, șoferul a derapat pe drum pe partea dreaptă, rostogolindu-se în câmp din cauza unei rafale puternice, după ce a căzut de pe un terasament înalt de patru metri.

Românul a fost transportat de urgență la spitalul din Klagenfurt cu salvarea. Șoferul a fost găsit negativ la testul pentru alcool, potrivit kaernten.orf.at.

Autotrenul său în schimb este o distrus aproape în totalitate. Timp de 7 ore s-au străduit pompierii să refacă zona și să ia TIR-ul de pe  S37.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Andrei Caramitru: 90% din români „nu țin minte sau înțeleg mai mult decât o frază simplă”

    Politicienii noștri sunt un DEZASTRU pe comunicare. CATASTROFĂ Așa...

    Orbán renunță la mandatul parlamentar

    Prim-ministrul ungar in exercițiu Viktor Orbán a renunțat la...

    Super iahtul unui oligarh rus traversează Strâmtoarea Hormuz

    Super iahtul „Nord”, cel mai probabil deținut de oligarhul...

    Republicanii își pregătesc campania pentru alegerile intermediare din noiembrie fără Trump pe copertă

    Republicanii își ajustează campania pentru alegerile intermediare din noiembrie,...

    Războiul din Iran face jocurile pentru Casa Albă 2028: Jocul lui Rubio

    Secretarul de stat american Marco Rubio s-ar fi putut...

    Articole relationate

    Categorii populare