Fostul șef al SIE dezvăluie că în guvernul României din 1992 au fost numiți 2 „agenți de influență” britanici la cererea ambasadorului UK: Au fost și americani, francezi și ruși

2 agenți de influență ai Marii Britanii au fost numiți miniștri în guvernul României din 1992, a dezvăluit duminică seară fostul șef al spionajul extern(SIE) din aceea perioadă Ioan Talpeș la Realitatea Plus în emisiunea Ancăi Alexandrescu „Culisele Statului Paralel”.

Talpeș a refuzat să dezvăluie identitatea acestora și a spus că nu poate certifica dacă erau și „agenți” britanici.

Totodată Talpeș a dezvăluit că mai mulți „agenți de influență” americani, francezi și ruși au fost în guvernele României de după 1990, dar fără a-i nominaliza.

Fostul șef al SIE i-a spus că numirea celor 2 „agenți de influență” ai Marii Britanii a fost făcută după o discuție pe care a avut-o cu ambasadorul UK la București.

„Aveam nevoie de oameni care puteau să poată deschidă uși în Occident”, și-a justificat Talpeș decizia, dar a completat apoi că cei doi nu și-au demonstrat competențe.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Judecătoarea Adriana Stoicescu: Aduceți, bre, nepalezii ăia să vă judece!

    de Adriana Stoicescu, judecător Ședinta de azi: 15 apeluri noi,...

    Țoiu a făcut, din nou, de râs România

    Să recapitulăm faptele cu care se laudă Țoiu plus...

    Șeful Gazprom s-a întâlnit cu unul din liderii AfD

    Directorul executiv al Gazprom, Alexey Miller, a avut o...

    Schröder la Moscova

    Kremlinul consideră vizita fostului cancelar german Gerhard Schröder în...

    Cum se face trafic de influență la Bruxelles

    O nouă șmecherie, totodată afacere de succes, înflorește la...

    Articole relationate

    Categorii populare