spot_img
duminică, 22 februarie, 2026
1.3 C
București

Fostul șef al departamentului de analiză al informațiilor militare israeliene despre cum Hamas a dus de nas Israelul

Fostul șef al departamentului de analiză al informațiilor militare israeliene, Yossi Kuperwasser, a subliniat principalele motive pentru care serviciile de informații israeliene nu au reușit să prevină atacul Hamas.

Deși serviciile de informații israeliene au reputația de a fi una dintre cele mai bune din lume, ofițerii lor „sunt oameni”, a declarat Kuperwasser pentru ziarul german Bild. „Sunt doar oameni. Oamenii sunt optimiști și speră mereu în ce e mai bun. Acest lucru a fost greșit. Adevărul este că există oameni în lume care au intenții rele și sunt cruzi în a-și urmări scopurile”, a spus el.

„Serviciile de informații israeliene au adormit”, a declarat Kuperwasser. Israelul, a spus el, „nu era conștient de adevărata natură a Hamas, o organizație fanatică islamică radicală”.

„Oamenii au vrut să creadă că Hamas a dorit să ofere palestinienilor din Gaza o viață mai bună și că o decizie de a permite miilor de palestinieni să vină în Israel în fiecare zi pentru a-și câștiga existența ar liniști Hamas”, a subliniat expertul.

El crede că Israelul a avut prea multă încredere în propria sa forță militară, o altă greșeală majoră de calcul.

„Se credea larg că vor fi descurajați de puterea militară a Israelului și că se vor abține de la atacuri teroriste”, a explicat Kuperwasser.

„Ne-am gândit că, pentru că am găsit o soluție la atacurile lor cu rachete și am eliminat tunelurile, vom fi în siguranță”, a subliniat expertul, adăugând că aceasta este o concepție greșită fatală.

„Ar fi trebuit să stăm de pază: dacă închidem ușa, vor intra pe fereastră. Exact asta au făcut”, a conchis el.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Noul om cheie de la Teheran

    Liderul suprem al Iranului, ayatollahul Ali Khamenei, a emis...

    Berliner Zeitung: SUA vor să controleze gazul rusesc pentru europeni prin Nord Stream

    Statele Unite poartă negocieri secrete privind repornirea gazoductelor Nord...

    Diversiunea lui Miruță in Gorj

    Demagogia nu ține loc de soluții pentru Gorj! Administrația...

    Riscurile pentru America și lume a unui atac împotriva Iranului

    Un posibil atac american asupra Iranului ar reprezenta un...

    Consilierul lui Nicușor despre vizita in SUA: Am fost mai puţin izolaţi decât se spune

    Consilierul prezidenţial pentru securitate naţională, Marius Lazurca, a declarat...

    Articole relationate

    Categorii populare