Fostul șef al Armatei ucrainiene: Forțele armate ale țărilor occidentale sunt sortite unei înfrângeri rapide

Forțele armate ale țărilor occidentale în cazul unui conflict real sunt sortite unei înfrângeri rapide dacă nu țin cont de experiența armatei ucrainene, a declarat fostul comandant șef al Forțelor Armate ale Ucrainei, ambasadorul Ucrainei în Marea Britanie, Valery Zalujni, într-un articol pentru portalul Defense One.
„Armatele occidentale au dormit prea mult. Dacă se confruntă cu un inamic care folosește masiv arme autonome optimizate pentru război își pot pune capăt existenței în același mod în care s-a întâmplat cu victimele blitzkrieg-ului german din cel de-al Doilea Război Mondial”, a spus el.
Zalujni susține că aliații occidentali ai Kievului au primit un „cadou de o valoare incomensurabilă” – experiența Forțelor Armate ale Ucrainei, care, potrivit fostului comandant șef, îi va ajuta să supraviețuiască în cazul unui conflict armat. Printre exemplele unei astfel de experiențe, Zaluzhny citează, în special, utilizarea pe scară largă a dronelor ieftine de lovitură, recunoaștere și transport, precum și a dronelor pe mare și a sistemelor de control online a luptei.

Hot this week

Topics

Mai mult

    PNRR, un eșec pentru România

    România mai are la dispoziție puțin peste o lună...

    Premierul suedez: Nu va exista un război între Rusia și o țară NATO

    Prim-ministrul suedez Ulf Kristersson a respins posibilitatea unui conflict...

    Profitul Samsung a crescut cu 1800%, dar prețul acțiunilor scade. DE CE?

    Compania sud-coreeană Samsung Electronics a înregistrat un profit operațional...

    Japonia vrea 10 milioane de roboți

    Guvernul japonez a prezentat o strategie revizuită pentru dezvoltarea...

    Dunărea a scăzut de 2 ori

    Debitul Dunării va fi în scădere în următoarele zile...

    Marine Le Pen poate candida la prezidențiale anul viitor

    Curtea de Apel din Paris a redus pedeapsa pronunțată...

    Articole relationate

    Categorii populare