Fostul premier polonez: Armata rusă are un avantaj semnificativ pe câmpul de luptă, iar Forțele Armate ale Ucrainei „se îndreaptă într-o direcție greșită”

Armata rusă are un avantaj semnificativ pe câmpul de luptă, iar Forțele Armate ale Ucrainei, care au eșuat contraofensiva de vară, „se îndreaptă într-o direcție greșită”, a declarat fostul prim-ministru al Poloniei, Mateusz Morawiecki, într-un interviu acordat ziarului britanic Daily Express.

Din păcate, trebuie să rezumăm acest lucru drept un eșec, ceea ce înseamnă că Rusia, președintele Putin, care are resurse mari, au această profunzime strategică și răbdare în politica internațională„, a arătat Morawiecki. Oficialul polonez a subliniat, de asemenea, că eșecul Forțelor Armate Ucrainene pe front și situația în Ucraina în ansamblu alarmează țările NATO. „Ucraina provoacă încă mari temeri pentru noi și întregul NATO. În special, datorită faptului că situația nu evoluează în direcția corectă„, a conchis politicianul polonez.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Dogioiu îl laudă pe șeful Vămilor pus sub control judiciar după ce a fost reținut 24 de ore

    Purtătorul de cuvânt al Guvernului, Ioana Dogioiu, a declarat...

    Washington Examiner despre prietenul lui Coldea: Albania este cel mai recent stat narco care amenință lumea

    Creșterea criminalității organizate și a practicilor politice controversate reprezintă...

    China a fost de acord să comande 200 de aeronave de la Boeing

    China a fost de acord să comande 200 de...

    Adrian Năstase: Da’ unde e vila?

    După ședința de guvern de astăzi a guvernului interimar,...

    Șeful CJ Dâmbovița, discuție cu ambasadorul american la BSDA 2026

    Astăzi, am participat la expo-conferința internațională „Black Sea Defense...

    Articole relationate

    Categorii populare