21.7 C
București
sâmbătă, iulie 12, 2025
AcasăActualitateFosta mână dreaptă a lui Iohannis, reproșuri pentru fostul președinte: Degeaba se...

Fosta mână dreaptă a lui Iohannis, reproșuri pentru fostul președinte: Degeaba se iluzionează politicienii că pot să fraierească publicul la nesfârșit

-


„Eu nu am spus niciodată nimic despre mandatul fostului președinte pentru că am lucrat cu el. Poate că e prima dată când mă exprim cu un anumit comentariu. A fost atitudinea mea asumată de a tăcea din gură până la finalul mandatului său. Dar dacă eu îi reproșez ceva președintelui Iohannis nu e nici de avion, nici de alte lucruri care sunt așa mai atractive, ci faptul că nu și-a folosit mandatul pentru a preîntâmpina aceste derapaje în ceea ce privește funcționarea sistemului politic”, a declarat ambasadorul Dan Mihalache în cadrul podcastului „Avangarda”.

- Reclama -

Dan Mihalache a ocupat funcţia de consilier prezidenţial, şef al Cancelariei Prezidenţiale şi şef al Administraţiei Prezidenţiale.

- Advertisement -

„E foarte interesant ceea ce s-a întâmplat pentru că dacă te uiți la votul dat anul trecut și în acest an, el nu este un vot generat de situația economică. Eu nu cred că românii au trăit mai bine în ultimul secol decât au trăit în ultimii ani. E de ajuns să ne uităm pe stradă, la magazine, restaurante, în cifrele care indică consumul, în mașinile scumpe care circulă în orașele României, la concedii, la faptul că toată lumea pleacă ba în Grecia, ba în Bulgaria. Nemulțumirea vine dintr-o chestiune chiar valorică în care oamenii au spus: „Bă, nouă nu ne place de voi sum ne conduceți, că voi v-ați dat mâna peste capul nostru și credeți că noi suntem tâmpiți și nouă nu ne place așa, și nu ne place cum arătați voi, cei care ne conduceți”. Asta era o chestiune care printr-un dialog cu forțele politice putea să fie preîntâmpinat. (…) Degeaba se iluzionează politicienii că pot să fraierească publicul la nesfârșit. Nu se poate, oamenii au instincte”, a precizat Mihalache.

- Advertisement -
spot_img