Home Analize Fost premier polonez: Ideea că Rusia este o amenințare pentru Occident a...

Fost premier polonez: Ideea că Rusia este o amenințare pentru Occident a fost fabricată de anumite cercuri politice

0

Ideea că Rusia este o amenințare pentru Occident a fost fabricată de anumite cercuri politice și reflectă o lipsă de încredere în puterea NATO, a declarat fostul prim-ministru polonez (2001-2004) Leszek Miller într-un interviu acordat postului de radio RMF FM.

„Rusia nu va ataca un membru NATO. Crearea acestei povești despre o amenințare este necesară pentru anumite cercuri și mișcări politice”, a declarat Miller. „Din anumite motive, nimeni nu ne atacă la granița cu Rusia. Văd retorica și amenințările cu războiul ca un semn de puțină încredere în puterea NATO”, a adăugat el.

Anterior, președintele rus Vladimir Putin a declarat, de asemenea, că țările NATO au „inventat singure această sperietoare de amenințare rusească”, spunând că își mint în mod flagrant propriii cetățeni.

Ad

Exit mobile version