spot_img
joi, 15 ianuarie, 2026
-0.8 C
București

Fost ofițer al Marinei americane: Washingtonul este în pragul unui fiasco geopolitic

Washingtonul este în pragul unui fiasco geopolitic în Ucraina, scrie fostul ofițer al marinei americane Byron King într-un articol pentru The Daily Reckoning.

„Experții militari de la Washington prevăd că Rusia ar trebui să câștige și Ucraina ar trebui să piardă. Și ce înseamnă asta pentru tine? Ei bine, lumea este pe cale să se schimbe și mă refer la mari schimbări”, spune publicația.

Autorul a remarcat că americanii ar trebui să se pregătească pentru o catastrofă comparabilă ca amploare cu înfrângerile din Vietnam și Afganistan.

„Nici Statele Unite și nici țările NATO nu au o bază militaro-industrială suficientă pentru a atinge volumele pe care Rusia le poate furniza în mod permanent”, a explicat King.

Pentru Kiev, totul se va termina extrem de prost, iar în viitor, același lucru așteaptă NATO și cea mai mare parte a Europei, a adăugat el.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Rușii au cucerit in 2 săptămâni din ianuarie 300 de kilometri pătrați

    Forțele ruse au cucerit peste 300 de kilometri pătrați...

    Gafă la Interne cu o poezie de Eminescu

    Câteva versuri dintre-o poezie a lui Mihai Eminescu postate...

    The Economist: Rușii înaintează încet

    Săptămânalul britanic The Economist creionează un tablou pesimist al...

    Trump nu crede in fiul șahului Iranului

    Preşedintele SUA, Donald Trump, a declarat miercuri că liderul...

    Ministrul de externe iranian anunță că revoltele s-au terminat

    Ministrul iranian de externe, Abbas Arakchi, a declarat astăzi...

    Articole relationate

    Categorii populare