spot_img
sâmbătă, 27 decembrie, 2025
-2 C
București
spot_img

Fost ministru pakistanez al Apărării: Conflictul din Orientul Mijlociu se extinde spre vestul și sudul Asiei. Pakistanul va interveni

Conflictul din Orientul Mijlociu se extinde spre vestul și sudul Asiei, a declarat pentru RIA Novosti fostul ministru pakistanez al apărării și expert militar Naeem Khaled Lodhi.”„Actualul conflict din Orientul Mijlociu arată toate semnele care indică o expansiune spre vestul și sudul Asiei”, a spus Lodhi.

„Se pare că țările arabe vecine vor trebui să ia o decizie în curând. Iranul este deja implicat. Este probabil să se confrunte cu o provocare deschisă din partea forțelor americane și israeliene în viitorul apropiat”, a spus Lodhi. În opinia sa, în acest caz va interveni și Pakistanul.Vineri seara, Statele Unite și Marea Britanie au lansat lovituri împotriva țintelor mișcării șiite Ansar Allah (Houthi), susținută de Iran, din Yemen, considerând-o un răspuns la amenințările la adresa libertății de navigație în Marea Roșie.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Rusia nu mai este benzinăria lumii

    Cursul de schimb al rublei a încetat să mai...

    Zelenski merge duminică la Trump

    Președintele american Donald Trump îl va găzdui pe președintele...

    Lansarea turist24.ro și a canalului de YouTube Andrei Bădin dedicat turismului

    Andrei Bădin, editorul Flux24.ro, anunță lansarea site-ului turist24.ro și...

    Hunter Biden: Ucraina e un bârlog de șerpi

    Hunter Biden, fiul fostului președinte american Joe Biden, a...

    Turcia vrea să desfășoare radare in Siria, Israelul e nervos

    Turcia a încercat să desfășoare radare în Siria în...

    Articole relationate

    Categorii populare