spot_img
luni, 23 februarie, 2026
-4 C
București

Fost consilier al unui fost președinte ucrainean: Ucraina intră in faliment. Urmează război civil

Ucraina fără ajutor occidental va intra în curând faliment, ceea ce ar putea duce la război civil, a declarat fostul consilier al fostului președinte ucrainean Leonid Kucima Oleg Soskin pe canalul său de YouTube.

„Situația se înrăutățește din ce în ce mai mult. Contraofensiva s-a epuizat, nu mai există. Economia Ucrainei este distrusă și trebuie să ne pregătim pentru foamete. Procesul de sărăcire este în derulare ”, a notat el.

Soskin a subliniat că Kievul nu are fonduri pentru a închide deficitul bugetar la sfârșitul anului. Aceasta înseamnă că statul nu va putea plăti pensii, salarii militare și ajutoare persoanelor cu handicap. Ucraina a intrat în faliment, a adăugat el. În plus, potrivit lui Soskin, fără asistență financiară din partea SUA , UE și Marea Britanie , situația din țară nu va face decât să se înrăutățească, întrucât statul nu își va putea îndeplini funcțiile socio-economice.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Cătălin Predoiu, omul care are intrare la americani. CE SE NEGOCIAZĂ?

    Ca un înalt oficial român, din politică ori din...

    Ce face fondatorul controversatei companiei BlackWater, aliat al lui Trump

    Erik Prince, fondatorul companiei militare private americane Blackwater (acum...

    Președintele liberal al CJ Ilfov: Nu pot să tac după ultimele ale lui Ciucu

    Eu rămân consecvent: Ilfovenii nu sunt cetățeni de mâna...

    Noul om cheie de la Teheran

    Liderul suprem al Iranului, ayatollahul Ali Khamenei, a emis...

    Articole relationate

    Categorii populare