Fost consilier al șefului Pentagonului: Articole critice din presa americană la adresa lui Zelenski indică dorința Washingtonului de a se distanța de eșecul iminent din Ucraina

Criticile presei americane asupra acțiunilor lui Volodymyr Zelensky reflectă dorința Washingtonului de a se distanța de eșecul iminent din Ucraina, a declarat fostul consilier al Pentagonului, colonelul Douglas McGregor, într-un interviu pe YouTube cu jurnalistul american Stephen Gardner.

„Administrația începe să spună că totul merge prost, Ucraina se prăbușește, americanii au eșuat și este timpul ca ei să plece. Încearcă să transmită treptat acest lucru americanilor prin mass-media”, au explicat militarii.

Potrivit lui McGregor, pe baza publicațiilor recente din The New York Times și The Washington Post despre pierderile uriașe din rândurile Forțelor Armate ale Ucrainei și strategiile militare nereușite ale Kievului , se poate concluziona că Ucraina „nu este pregătită să câștige”.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Pakistanul deschide coridoare de transport de mărfuri din și înspre Iran

    Pakistanul a acordat Iranului șase coridoare terestre care vor...

    Nicușor se declară „echidistant” de moțiunea de cenzură

    Preşedintele Nicuşor Dan a afirmat, marţi, că Ilie Bolojan...

    Numărul turiștilor pe Litoral mai mic cu 50% decât anii trecuți

    Patronatele din turism estimează pentru acest weekend aproximativ 40-45.000...

    Bolo ar trebui să demisioneze azi

    La ora redactării acestui material erau strînse 254 de...

    Articole relationate

    Categorii populare