spot_img
luni, 23 februarie, 2026
2.8 C
București

Florian Coldea chemat la Parchet

Florian Coldea, fost prim-adjunct al SRI, a fost audiat, în calitate de martor, în dosarul deschis de procurorii de la Parchetul General în urma dezvăluirilor făcute de fostul deputat Sebastian Ghiţă, au declarat pentru MEDIAFAX surse judiciare.

Fostul prim-adjunct al SRI a fost audiat săptămâna trecută, au declarat pentru MEDIAFAX surse judiciare. Florian Coldea a dat declaraţii în dosarul de abuz în serviciu deschis după ce Sebastian Ghiţă a difuzat o înregistrare în care fostul preşedinte al României, Traian Băsescu, vorbeşte despre intervenţii în justiţie, făcând referire, la Camelia Bogdan, Florian Coldea şi Laura Codruţa Kovesi. Aceleaşi surse au menţionat că procurorul şef al DNA nu a fost citată în cauză până în prezent.

Pe 17 ianuarie SRI anunţa că Florian Coldea a cerut trecerea în rezervă, decizia fiind luată chiar dacă verificările demarate în urma dezvăluirilor lui Sebastian Ghiţă au arătat că nu a încălcat legea, SRI propunând repunerea în funcţie.

 

Hot this week

Topics

Mai mult

    Germania vrea să controleze TikTok-ul european

    Rețeaua de socializare chineză TikTok ar trebui plasată în...

    Zelenski crede că fostul șef al Armatei și-a lansat campania prezidențială: Perchezițiile și amenințările

    Într-un interviu acordat AFP, președintele ucrainean Volodimir Zelenski și-a...

    Cum omoară ucrainienii școlile cu predare in limba română din regiunea Cernăuți

    Școlile cu predare în limba română din regiunea Cernăuți...

    Primăria Oradea a amânat evacuarea Abatelui considerat un nou caz Tokes

    La solicitarea conducerii municipiului Oradea, evacuarea abatelui premonstratens Rudolf...

    Articole relationate

    Categorii populare