Firma lui Tony Blair în războiul grupurilor de interese din Guvernul Ponta

PNL scrie in programul de guvernare ca una dintre structurile Guvernului Ponta este coordonata de firma de consultanta a lui Tony Blair, transmite hotnews.ro. Potrivit documentului PNL, care va fi lansat oficial maine la Consiliul National al PNL,Tony Blair Associates  ar coordona o unitate de coordonare (Delivery Unit) lansata de Secretariatul General al Guvernului. In documentul PNL, la capitolul dedicat „Grupurilor strategice la nivelul guvernului” se arata ca „unitatile de coordonare sunt blocate de interese politice si lipsa de coordonare”, spune sursa citată.

Reamintim ca Tony Blair si Victor Ponta s-au intalnit de mai multe ori, premierul roman declarand ca ex-premierul britanic ii da sfaturi. Presa britanica a scris despre un contract de consultanta intre firma lui Blair si guvernul roman, dar ambele institutii au respins informatia.

In iunie 2014, Financial Times scria ca Tony Blair are contracte de guvernanţa (consiliere pentru autoritati publice) in Romania, citand un apropiat al fostului premier britanic. Ajutorul lui Blair, care nu este numit in articol, a mai spus ca Blair si-ar putea deschide un birou in Abu Dhabi pentru a gestiona contractele existente din Romania si Kazahstan.

Pana in acest moment Guvernul României nu a comentat informațiile.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Fiecare familie de români a mai acumulat o datorie de 1600 euro din cauza SAFE

    Saptamana aceasta, Parlamentul Romaniei a bifat o realizare remarcabila:...

    Americanii au spart 50 miliarde dolari în Iran

    Costul real al operațiunii americane împotriva Iranului este de...

    UE a suspendat finanțarea pentru Serbia

    Uniunea Europeană a suspendat finanțarea către Serbia din cauza...

    Trump anunță reducerea trupelor americane din Germania

    Președintele Statelor Unite, Donald Trump, a declarat miercuri că...

    Trump: Ucraina a fost învinsă militar

    Ucraina a fost învinsă militar, a declarat președintele american...

    Bolo ar vrea să racoleze parlamentari pentru un guvern minoritar

    Premierul Ilie Bolojan a declarat, miercuri, la TVR, întrebat...

    Articole relationate

    Categorii populare