Firea: Studiem posibilitatea circulaţiei bicicliştilor pe culoarele unice de tramvai

Primarul general, Gabriela Firea, a declarat, miercuri, că Primăria Municipiului Bucureşti (PMB) ia în calcul posibilitatea ca bicicliştii să circule pe culoarele unice ale tramvaielor, edilul precizând că trei linii de tramvai din Capitală urmează să aibă o bandă unică.

„Studiem acum din punct de vedere al singuranţei călătorilor posibilitatea intrării bicicliştilor pe benzile unice de tramvai”, a declarat, miercuri, Gabriela Firea, în contextul în care a anunţat că trei linii de tramvai, respectiv 1, 16 şi 32, vor avea culoare unice de circulaţie.

Pezent la comandamentul convocat de primarul general, şeful Regiei Autonome de Transport Bucureşti (RATB), Adrian Mihail, a declarat, pentru MEDIAFAX, că nu ştie deocamdată cum arată proiectul privind intrarea bicicliştilor pe culoarele unice de tramvai.

„Aşteptăm să vedem şi noi proiectul propus de doamna primar. Eu încă nu ştiu despre ce este vorba”, a declarat şeful RATB.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Primarul din Turnu Severin a luat la rând cartierele orașului

    Primarul municipiului Drobeta-Turnu Severin, Marius Screciu, a continuat și...

    Finlanda dă drumul la alcool

    Parlamentul Finlandei a aprobat o amplă revizuire a legislației...

    Euro digital vrea să lovească Visa și Mastercard

    Banca Centrală Europeană (BCE) a obținut marți un sprijin...

    Vatican: Fără predici ținute de femei catolice

    Vaticanul a reconfirmat marți o regulă foarte veche a...

    Analist militar rus: Occidentul nu lasă Rusiei altă opțiune decât să ajungă la Kiev

    Occidentul nu lasă Rusiei altă opțiune decât să ajungă...

    Articole relationate

    Categorii populare