spot_img
vineri, 19 decembrie, 2025
1.8 C
București

Firea a spart 385.000 euro pe concertele de Ziua Europei

Concertele organizate în Piaţa Universităţii de Primăria Capitalei, marţi, cu ocazia Zilei Europei, au costat aproximativ 385.000 de euro, susţine consilierul PNL în Consiliul Ganeral al Municipiului Bucureşti (CGMB) Ciprian Ciucu. conform News.ro.

Marţi, de Ziua Europei, la Universitate a avut loc evenimentul ”Iubeşte Europa! Fall in love with Europe”, organizat de Centrul de Informare Europe Direct Bucureşti şi de Institutul European din România – European Institute of Romania (IER), cu sprijinul Primăriei Bucureşti prin Centrul pentru Tineret al Municipiului Bucureşti. Evenimentul, la care au mers şi primarul general al Capitalei, Gabriela Firea, şi consilierul european Corina Creţu,  a inclus ateliere meşteşugăreşti,  karaoke, iar seara au avut loc concerte O-Zone, Inna, Carla’s Dreams, Alexandra Stan, Antonia, Morandi, FlyProject şi Akcent.

Mai mulţi studenţi ai Facultăţii de Istorie au protestat pe esplanada cu statui de la Universitate, unde a avut loc evenimentul, spunând că nu pot participa la cursuri din cauza zgomotului de la manifestările organizate de municipalitate. Ei venit cu pancarte cu mesajul ”De Ziua Europei, nu ne lăsaţi să învăţăm!”, după ce conducerea facultăţii a făcut mai multe sesizări către Primăria Capitalei, cerând să sisteze organizarea de evenimente în acest spaţiu, pentru că studenţii şi cadrele didactice nu îşi pot desfăşura cursurile din cauza zgomotului.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Banca Europeană se spală pe mâini de banii pe care UE vrea să ii dea Ucrainei

    Președinta Băncii Centrale Europene (BCE), Christine Lagarde, a declarat...

    De ce arde Bruxelles-ul? Ce vor fermierii

    Mii de agricultori europeni s-au reunit joi la Bruxelles...

    Șeful spionajului extern rus: Am am avut o conversație telefonică destul de lungă cu noul director al MI6

    Directorul Serviciului de Informații Externe al Rusiei (SVR), Serghei...

    Terheș revine dezvăluind manipularea fostului judecător Laurențiu Beșu în reportajul Recorder

    Dovada manipulării realizate de fostul judecător Laurențiu Beșu în...

    Bulai cu farsorii ruși Vovan și Lexus despre planul dezmembrării Rusiei

    Politicianul român Iulian Bulai, unul dintre liderii Adunării Parlamentare...

    Articole relationate

    Categorii populare