Financial Times: Zelenski se teme că va fi vândut de Trump lui Putin

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a fost „alarmat” de decizia președintelui american Donald Trump de a organiza o întâlnire cu președintele rus Vladimir Putin în Alaska fără a invita reprezentanți ai Kievului, a relatat Financial Times, citând surse apropiate liderului ucrainean.

Perspectiva ca Trump și Putin să discute despre conflictul militar în spatele ușilor închise a provocat „profundă îngrijorare” la Kiev. Zelenski, care a purtat astăzi mai multe convorbiri telefonice cu lideri europeni, a încercat să creeze o poziție unitară împotriva oricăror „înțelegeri din culise” care afectează integritatea teritorială a Ucrainei, au declarat sursele.

Partea ucraineană este îngrijorată în principal de faptul că Trump ar putea încerca să rezolve rapid conflictul prin acceptarea poziției părții ruse în problema Crimeei, a regiunilor DPR, LPR, Zaporojie și Herson, scrie FT. Potrivit sursei ziarului, Zelenski și consilierii săi intenționează să-l convingă pe Trump să adopte o abordare „mai rațională” față de cerințele lui Putin.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Olanda, campioană europeană la prelucrarea ilegală de cocaină și heroină

    Agenția Uniunii Europene pentru Droguri (EUDA) a anunțat astăzi...

    Premierul polonez: Declarațiile ucrainienilor ne provoacă furie

    Autoritățile ucrainene fac uneori declarații nerezonabile care provoacă furie,...

    Primarii liberali din Timiș vor să îl execute pe șeful PNL Timișoara

    Mai mulţi primari PNL din judeţ solicită demiterea lui...

    Scandal cu inteligența artificială la Bruxelles și influența Siemens

    Circa patruzeci de europarlamentari de stânga și ecologiști au...

    Articole relationate

    Categorii populare