Financial Times: Ucraina promite să cumpere arme americane de 100 de miliarde de dolari, finanţate de Europa, pentru a obţine garanţii de securitate din partea SUA

Ucraina va promite să cumpere arme americane de 100 de miliarde de dolari, finanţate de Europa, pentru a obţine garanţii de securitate din partea SUA după un acord de pace cu Rusia, potrivit unui document consultat de Financial Times.

Conform propunerilor, Kievul şi Washingtonul ar încheia şi un acord de 50 de miliarde de dolari pentru producerea de drone împreună cu companiile ucrainene care au inovat această tehnologie de la invazia pe scară largă a Rusiei în 2022.

Kievul a împărtăşit propunerile pentru noile acorduri de securitate cu SUA – care nu au fost raportate anterior – într-o listă de puncte de discuţie cu aliaţii europeni înaintea unei întâlniri cu preşedintele american Donald Trump la Casa Albă, luni, potrivit a patru persoane familiare cu subiectul.

Documentul nu precizează ce tipuri de arme doreşte Ucraina să procure ca parte a înţelegerii, dar Kievul a fost clar cu privire la dorinţa sa de a achiziţiona cel puţin 10 sisteme americane de apărare antiaeriană Patriot pentru protejarea oraşelor şi infrastructurii critice, alături de alte rachete şi echipamente. Documentul nu specifică nici cât din acordul privind dronele ar reprezenta achiziţie şi cât investiţii.

Propunerea Ucrainei are rolul de a atrage dorinţa lui Trump de a sprijini industria americană. Întrebat luni la Casa Albă despre ajutorul militar suplimentar pentru Ucraina, Trump a declarat: „Nu dăm nimic. Vindem arme.”

Hot this week

Topics

Mai mult

    Zelenski a lovit cu o bombă in Monaco

    Trei persoane au fost rănite, dintre care două grav,...

    Când ar putea avea loc alegerile anticipate din Serbia?

    Alegeri parlamentare anticipate vor avea loc în Serbia peste...

    Bulgaria a alungat avioanele militare americane: Fără vize in America sau plecați

    Ministrul bulgar al Apărării, Dimitar Stoyanov, a declarat astăzi...

    Microsoft a pierdut 570 miliarde de dolari

    Acțiunile Microsoft sunt pe cale să înregistreze cea mai...

    Prostia cu reducerea tichetelor de vacanță: Statul pierde bani

    Numărul apartamentelor de închiriat autorizate de pe Litoral s-a...

    Cioloș se visează Titulescu

    „𝐂𝐚𝐧𝐝𝐢𝐝𝐚𝐭𝐮𝐫𝐚 𝐥𝐮𝐢 𝐃𝐚𝐜𝐢𝐚𝐧 𝐂𝐢𝐨𝐥𝐨𝐬̦ 𝐥𝐚 𝐬̦𝐞𝐟𝐢𝐚 𝐅𝐫𝐚𝐧𝐜𝐨𝐟𝐨𝐧𝐢𝐞𝐢 𝐞𝐬𝐭𝐞 𝐜𝐞𝐚...

    Ruptură in tabăra lui Macron înainte de prezidențiale

    Purtătoarea de cuvânt a Guvernului francez, Maud Bregeon, a...

    Articole relationate

    Categorii populare