Expert al Centrulului de Analiză Naval-Militară din Washington: Oreșnik poate submina semnificativ operațiunile NATO

Noul sistem de rachete cu rază medie ”Oreșnik” oferă Rusiei mai multe variante non-nucleare și în același timp amenință că va submina operațiunile NATO, este de părere Decker Eveleth, expert al Centrulului de Analiză Naval-Militară din Washington.

În articolul său pentru publicația Foreign Policy, el subliniază că, în etapa primară a unui potențial conflict cu NATO, ”Oreșnik” reduce riscul folosirii armei nucleare. Totodată, odată cu apariția acestei arme, Rusia va putea, într-o măsură considerabilă, să submineze în mod semnificativ operațiunile NATO la nivel convențional, a subliniat expertul.

Eveleth a explicat că o rachetă ”Oreșnik” poate transporta șase focoase, fiecare echipată cu șase submuniții. Ca atare, racheta poate împrăștia 36 de submuniții pe sol, acoperind o suprafață mare. Astfel, fără armă nucleară, Rusia distruge, de exemplu, o bază a forțelor aeriene, un post de comandă al trupelor sau o bază de rachete dintr-o singură lovitură. Un atac masiv cu astfel de rachete ar pune NATO într-o „poziție precară”, a spus expertul.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Trump după întâlnirea cu Zelenski: Vreau să pună capăt războiului

    Președintele SUA, Donald Trump, a lăudat întâlnirea sa de...

    CA PE VREMEA RĂPOSATULUI CEAUȘESCU: Bolojan cere românilor să stingă lumina seara intre 20 și 23

    Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat, miercuri, că închiderea centralei...

    Rețeta Coca Cola ar fi fost descoperită într-o mănăstire dominicană din Florența

    În arhiva farmaciei mănăstirii dominicane San Marco din Florența,...

    Prețurile țițeiului au explodat din nou după ce Trump amenință Iranul

    Prețurile țițeiului au crescut astăzi cu 6%, întrerupând o...

    Bolo recunoaște întâlnirile discrete cu George Simion, dar nu mai ține minte detalii

    Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat că anul acesta...

    Fostul ambasador ucrainean in România prins la furat din donații străine

    Biroul Național Anticorupție din Ucraina (NABU) anunță că a...

    Articole relationate

    Categorii populare