spot_img
luni, 2 februarie, 2026
-2.9 C
București

Eveniment organizat de FNGCIMM: Pentru prima dată în România, reuniunea Asociației Europene a Instituțiilor de Garantare va avea loc la București

Pentru prima dată în România, reuniunea Asociației Europene a Instituțiilor de Garantare va avea loc la București în data de 26 Mai 2023. Evenimentul va continua cu o dezbatere pe teme economice și financiar-bancare, ce se va desfășura  sub înaltul patronaj al premierului Romaniei, Nicolae CIUCĂ.

Dezbaterea “Soluții de garantare financiară – Retrospectivă și viitor” ce va fi găzduită la Palatul Victoria, în ziua de vineri, 26 Mai 2023 va marca prezența, pentru prima dată în România a unor importante personalități, reprezentanți ai sectoarelor financiar-bancare și ai fondurilor de garantare din Europa.

Reuniunea va oferi institutiilor financiar-bancare, reprezentanților mediului de afaceri din România și reprezentanților AECM, ocazia unui schimb de bune practici în domeniu, vor fi prezentate rezultatele implementării programelor guvernamentale IMM INVEST și IMM INVEST PLUS și vor fi identificate soluții pentru consolidarea capacității instituțiilor de garantare de a interveni cu măsuri de susținere anticiclice în perioade de vulnerabilitate a sectorului întreprinderilor mici și mijlocii și a microîntreprinderilor.

“Este un eveniment care așeaza FNGCIMM pe harta institutiilor financiare din Europa.” a declarat Dumitru Nancu, directorul general FNGCIMM.

Fondul Național de Garantare a Creditelor pentru Întreprinderile Mici și Mijlocii este afiliat, cu statut de membru, al Asociației Europene a Instituțiilor de Garantare (AECM), cel mai important organism asociativ de promovare a instrumentelor și a programelor de garantare la nivel european, cu 48 de membri, din 31 de țări.

Dumitru Nancu, directorul general al FNGCIMM S.A – IFN este membru în Consiliul de Administraţie al AECM  și Vicepreşedinte al organizaţiei, cu un mandat de 3 ani. Pentru România, această poziţie reprezintă cea mai înaltă reprezentare pe care o instituţie financiară nebancară din ţara noastră o ocupă la nivel european. 

Hot this week

Topics

Mai mult

    Trump va merge in Grecia

    Președintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, intenționează să...

    Un român arestat la Belgrad pentru escrocherie cu carduri pe zborurile Air Serbia

    Parchetul sârb Public de Primă Instanță (PAI) a propus...

    Creșterea euro sperie bancherii europeni

    Aprecierea euro va fi în centrul reuniunii Băncii Centrale...

    Cursa LOT Oradea-Varșovia a avut sâmbătă 2 pasageri, cursa de întoarcere 16

    Aeronava care a operat cursa LOT Polish Airlines Oradea...

    Președintele FIFA cere anularea sancțiunilor împotriva fotbalului rus

    Președintele FIFA, Gianni Infantino, consideră că FIFA ar trebui...

    Articole relationate

    Categorii populare