spot_img
luni, 12 ianuarie, 2026
-7.2 C
București

Europarlamentarul PNL Rareş Bogdan a votat la Ambasada României la Paris: Mă aştept ca prezenţa în diaspora să sară de 500.000

Comandat de PNL si executat de Flux 24 Media Communications SRL, CMF31240003

Europarlamentarul PNL Rareş Bogdan a votat, vineri, la Ambasada României la Paris, el afirmând că este absolut convins că voturile din diaspora vor fi mai mult de 5%, spre 10% din totalul voturilor care se vor exprima şi se aşteaptă ca prezenţa în diaspora să sară de 500.000.

”Am votat pentru o Românie care să fie apărată. Suntem într-un context extrem de complicat geopolitic. Am votat pentru viitorul tuturor copiilor, inclusiv a celor născuţi în diaspora. Am votat pentru ca Parisul să nu devină neapărat o destinaţie pentru muncă, ci o destinaţie de studiu, aşa cum a fost odată pentru români, şi doar de plăcere, şi nu o destinaţie în care românii să fie nevoiţi să plece din ţară din cauza condiţiilor de acolo. Pentru că cei care au venit şi care cu toţii au o meserie, vă asigur de acest lucru, cu toţii au o meserie, nu au plecat de bine de acolo, din România”, a declarat Rareş Bogdan, după vot.

El a precizat că şi-ar dori foarte mult ca la un moment dat condiţiile din România să fie într-atât de bine încât să se gândească să se întoarcă spre casă.

”E calr că noi trebuie să redevenim o forţă şi putem să fim între primele cinci naţiuni ale Europei. Asta vom fi cu preşedintele pe care l-am votat eu, un om care are o profesie, care nu este un candidat de profesie, ci are o profesie pe care a practicat-o extrem de serios”, a mai spus europarlamentarul PNL.

Rareş Borgdan şi-a exprimat speranţa că vor vota cât mai mulţi români în diaspora.

”Sunt absolut convins că voturile din diaspora vor fi mai mult de 5%, spre 10% din totalul voturilor care se vor exprima, adică mă aştept la o prezenţă undeva la 9 milioane, 8 milioane şi jumate, nouă, de voturi duminică şi din diaspora să sărim de 500.000”, a mai afirmat Rareş Bogdan, adăugând că ar fi atât de frumos pentru că aceşti oameni care au reuşit aici, care sunt un exemplu pentru noi toţi, care nu doar că au trimis peste 100 de miliarde de euro, adică mai mulţi bani decât am luat de la Uniunea Europeană, dar sunt exemplele celor care arată că am reuşit.

”Gândiţi-vă la asta şi spuneţi nu extremismului. Este cel mai periculos flagel pentru o ţară la graniţa lui Putin, prea aproape de Putin”, a completat Rareş Bogdan. 

Hot this week

Topics

Mai mult

    Germania vrea să mute cu NATO in Groenlanda

    Germania va propune crearea unei misiuni comune NATO pentru...

    Guvernul ne anunță că impozite și mai mari vom plăti de la 1 ianuarie 2027

    Guvernul susține că majorarea medie estimată a impozitelor pe...

    Președintele Iranului: Țara este pregătită să-și asculte poporul. Oamenii sunt îngrijorați

    Președintele Iranului, Masoud Pezeshkiyan, a declarat, după două săptămâni...

    Trump sugerează că Rubio ar trebui să devină viitorul lider al Cubei

    Președintele SUA, Donald Trump, a distribuit duminică un mesaj...

    Ce armă necunoscută au folosit americanii in Venezuela

    În timpul operațiunii de capturare a președintelui venezuelean Nicolás...

    Articole relationate

    Categorii populare