Europarlamentarul Dan Motreanu: Politica de Coeziune a UE este șansa României de a atrage bani europeni pentru dezvoltare. Acum, când se revizuiește această politică, este important ca prioritățile țării noastre să fie incluse în noile reguli

Politica de Coeziune a UE este șansa României de a atrage bani europeni pentru dezvoltare. Acum, când se revizuiește această politică, este important ca prioritățile țării noastre să fie incluse în noile reguli, afirmă europarlamentarul PNL/PPE Dan Motreanu.

CE MAI SUSȚINE DAN MOTREANU:

ℹ Împreună cu colegii mei din Parlamentul European, Daniel Buda și Gheorghe Falcă, am depus amendamente favorabile țării noastre:

» Solicităm alocarea de fonduri UE pentru modernizarea și extinderea rețelelor de irigații, mai ales în zonele afectate de secetă. În România, peste 2,5 milioane de hectare de culturi au fost compromise în 2024, din cauza secetei și a lipsei unor sisteme moderne de irigații.

» Propunem înființarea unor centre regionale pentru depozitarea alimentelor. Uniunea Europeană trebuie să fie pregătită pentru eventuale crize sau conflicte. Siguranța alimentară trebuie să devină o prioritate.

» Cerem ca proiectele de infrastructură nucleară civilă să fie acceptate pentru finanțare prin fondurile de coeziune. România are competențele, resursele și sprijinul politic necesare pentru a se afirma ca un centru regional în sectorul energiei.

ℹ Parlamentul European a aprobat recent amendamentele pe care le-am depus pentru ca România să se poată dezvolta în continuare pe baza fondurilor din Politica de Coeziune. Cu ajutorul acestor fonduri, România are acces la bani pentru dezvoltare, drumuri, investiții, proiecte sociale. Pentru perioada 2021-2027, România beneficiază de 31,5 miliarde de euro prin Politica de Coeziune. În perioada financiară post-2027, Politica de Coeziune trebuie să beneficieze de o finanțare cel puțin egală cu cea actuală.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Brâncuși, 107 milioane dolari

    Lucrarea ”Danaidă”, realizată de Constantin Brâncuși în 1913, a...

    Românii au cheltuit in primele 3 luni din 2026 in afară țării 2,1 mld euro

    Per total, românii au lăsat în primul trimestru din...

    Trump amână atacarea Iranului

    Președintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, a anunțat...

    Președintele croat refuză să îl accepte pe noul ambasador israelian

    Președintele croat Zoran Milanovic a anunțat luni că refuză...

    Cum omoară UE industria auto germană

    Industria auto germană s-a confruntat cu noi dificultăți în...

    Ministru spaniol, sex cu 2 prostituate românce in sediul Guvernului

    José Luis Ábalos, fostul ministru spaniol al Transporturilor, este...

    Români angajați de Iran pentru a înjunghia un jurnalist la Londra

    Un grup de bărbați români care acționau în numele...

    Articole relationate

    Categorii populare