Europarlamentarul Dan Motreanu: Comisia Europeană a aprobat o schemă de ajutoare de stat a României în valoare de 60,7 milioane de euro pentru a sprijini sectorul transportului rutier de mărfuri și persoane

Comisia Europeană a aprobat o schemă de ajutoare de stat a României în valoare de 60,7 milioane de euro, pentru a sprijini sectorul transportului rutier de mărfuri și persoane. Scopul schemei este de a oferi sprijin sub formă de lichidități întreprinderilor afectate și de a asigura, în același timp, circulația neîntreruptă a mărfurilor și a persoanelor pe cale rutieră. Măsura va fi accesibilă pentru toate întreprinderile, indiferent de mărime, care își desfășoară activitatea în domeniul transportului rutier de mărfuri și persoane și care dețin o licență comunitară valabilă, afirmă pe Facebook europarlamentarul PNL Dan Motreanu.

În cadrul schemei, beneficiarii vor avea dreptul să primească ajutoare sub formă de granturi directe care vor avea o valoare limitată, de maxim 400.000 de euro, și care se vor acorda până la 31 decembrie 2022.Schema a fost aprobată ca parte a Cadrului temporar de criză privind ajutoarele de stat, adoptat de Comisie la 23 martie 2022, care permite statelor membre să profite de flexibilitatea oferită de normele privind ajutoarele de stat pentru a sprijini economia în contextul invaziei Ucrainei de către Rusia. Sectorul transportului rutier a fost grav afectat de creșterea prețurilor combustibililor pe fundalul războiului declanșat de Rusia în Ucraina și al sancțiunilor adoptate ca răspuns la acesta, mai spune Motreanu.

Hot this week

Topics

Mai mult

    „Mini puterile de mijloc” și rolul lor in noua ordine mondială

    Țările cu influență limitată, dar cu o putere semnificativă...

    Aliatul ucrainean al lui Hitler reînhumat la Kiev

    Sub învăluirea nopții, un nou spectacol ucraineano-nazist s-a desfășurat...

    Adrian Năstase acuză afacerea din spatele prosumatorilor

    Aproape 300.000 de români au devenit prosumatori. Și-au instalat...

    Trump publică o fotografie cu Kim Jong Un: Avem relații excelente

    Președintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, a publicat...

    Asia de Sud-Est: America pierde, China câștigă

    În țările din Asia de Sud-Est cresc îndoielile cu...

    Articole relationate

    Categorii populare