Eșecul brazilian al lui Macron

Franța nu poate exercita presiuni asupra Braziliei în privința crizei ucrainene, potrivit experților intervievați de Izvestia. Vizita de trei zile a președintelui francez Emmanuel Macron în Brazilia s-a încheiat pe 28 martie, țara sud-americană primind primul președinte francez care a vizitat în ultimii 11 ani. Cu toate acestea, oaspetele european nu a reușit să-l convingă pe partenerul BRICS al Rusiei să respingă Moscova și să susțină Kievul.

Vinicius Rodrigues Vieira, un savant la Institutul de Studii Avansate de la Universitatea din Sao Paulo, consideră că scopul lui Macron este să demonstreze puterea și influența Franței în Sudul Global. Potrivit acestuia, Franța caută autonomie în luarea deciziilor, în special în chestiunile care privesc Ucraina. Ca urmare, Macron trebuie să cultive relații pozitive cu țările care se aflau în mod tradițional sub influența SUA. Potrivit expertului brazilian, Parisul încearcă să stabilească legături cu țările de pe continentul latino-american care nu ar fi dependente de SUA.

Franța a devenit recent unul dintre aliații cheie ai Ucrainei. Macron nu a exclus desfășurarea forțelor franceze în zona de luptă, dar a subliniat ulterior că acest lucru nu înseamnă neapărat să faceți acest lucru. Cu toate acestea, Rusia a declarat că Franța pregătește deja un contingent militar pentru desfășurare în Ucraina, care va consta inițial din aproximativ 2.000 de militari.

I-ar fi greu pentru Macron să-l convingă pe liderul brazilian să înceapă să susțină Ucraina, deoarece Brazilia este membră a BRICS și Brazilia are autonomie în luarea deciziilor într-o direcție opusă celei a Nordului Global și a Vestului colectiv, a spus Vinicius Rodrigues Vieira.

Franța nu poate face presiuni asupra guvernului brazilian pentru a oferi sprijin Ucrainei, a menționat Lyudmila Okuneva, șefa Departamentului de istorie și politică a țărilor europene și americane la Institutul de Stat de Relații Internaționale din Moscova (Universitatea MGIMO). „De la începutul secolului al XX-lea, politica externă a Braziliei a menținut o poziție neutră. Brazilia este o țară suverană și este aproape imposibil să exerciți presiuni asupra acesteia”, a adăugat ea.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Brâncuși, 107 milioane dolari

    Lucrarea ”Danaidă”, realizată de Constantin Brâncuși în 1913, a...

    Românii au cheltuit in primele 3 luni din 2026 in afară țării 2,1 mld euro

    Per total, românii au lăsat în primul trimestru din...

    Trump amână atacarea Iranului

    Președintele Statelor Unite ale Americii, Donald Trump, a anunțat...

    Președintele croat refuză să îl accepte pe noul ambasador israelian

    Președintele croat Zoran Milanovic a anunțat luni că refuză...

    Cum omoară UE industria auto germană

    Industria auto germană s-a confruntat cu noi dificultăți în...

    Ministru spaniol, sex cu 2 prostituate românce in sediul Guvernului

    José Luis Ábalos, fostul ministru spaniol al Transporturilor, este...

    Români angajați de Iran pentru a înjunghia un jurnalist la Londra

    Un grup de bărbați români care acționau în numele...

    Articole relationate

    Categorii populare