spot_img
vineri, 5 decembrie, 2025
11.6 C
București

Epstein, Watergateul lui Trump

Democrații au folosit o lege puțin cunoscută pentru a obliga administrația americană să publice documentele privind cazul de trafic sexual al finanțatorului Jeffrey Epstein, relatează The New York Times , după ce au obținut o scrisoare de la senatori.

Liderul democrat din Senat, Chuck Schumer, și șapte membri ai Comisiei pentru Securitate Internă și Administrație Guvernamentală din Camera Reprezentanților au trimis o scrisoare Departamentului de Justiție și FBI-ului solicitând documente privind cazul Epstein până la 15 august. Aceștia solicită aceste date în temeiul unei legi cunoscute în Senat drept „regula celor cinci”, care impune agențiilor guvernamentale să furnizeze informațiile solicitate dacă cel puțin cinci membri ai Comisiei pentru Securitate Internă și Administrație Guvernamentală din Camera Reprezentanților (cel mai înalt organism de supraveghere al camerei) le solicită.

Regula a fost adoptată în 1928, este rar utilizată și are o eficacitate îndoielnică, notează ziarul. Cu toate acestea, ar putea atrage republicanii, care sunt divizați în legătură cu cazul Epstein, într-o discuție despre publicarea dosarelor. Președintele republican Donald Trump, în special, le-a cerut susținătorilor să „închidă” subiectul.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Campioana europeană a Ucrainei la sărituri în apă a cerut cetățenia rusă

    Campioana europeană a Ucrainei la sărituri în apă Sofia...

    FMI avertizează UE: Nu vă atingeți de activele înghețate ale Rusiei

    Fondul Monetar Internațional pledează pentru respectarea dreptului internațional în...

    Spania, avertisment de urgență privind ciocolata Milka

    Agenția Spaniolă pentru Siguranța Alimentară și Nutriție a emis...

    Articole relationate

    Categorii populare