Eminența cenușie de la Kremlin: Există forțe politice in Europa care vor refacerea Nord Stream

Reprezentantul special al președintelui Rusiei pentru investiții și cooperare economică cu țări străine și directorul Fondului Rus de Investiții Directe (RDIF), considerat eminența cenușie de la Kremlin, Kirill Dmitriev, a declarat astăzi că există o posibilitate tehnică pentru refacerea conductei de gaze Nord Stream și că există forțe politice în Europa care susțin o astfel de mișcare.

Vorbind în marja Forumului Economic Internațional de la Sankt Petersburg, Dmitriev a declarat că anumite cercuri politice din Europa, în special din Germania, consideră că gazoductele ar trebui repuse în funcțiune, relatează TASS.

El a dat ca exemplu poziția partidului german Alternativa pentru Germania (AfD), care pledează pentru o anchetă privind exploziile de la conductele de gaze Nord Stream și o dezbatere privind repornirea acestora după încheierea conflictului din Ucraina.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Bolo închide Dacia și Ford

    Companiile Dacia și Ford vor avea, voluntar, producția oprită...

    Guvernul va distruge ce a mai rămas din industrie cu criza energetică după lovitura taxelor

    Reducerea voluntară a consumului de energie electrică ar putea...

    Ucrainienii rad și grădinițele in limba română din Cernăuți

    Comunitatea românească din municipiul Cernăuți își exprimă îngrijorarea cu...

    Președintele Serbiei: În două-trei zile, Dunărea va deveni nenavigabilă

    Dunărea va deveni nenavigabilă în două-trei zile din cauza...

    Cum îi supraveghează chinezii pe străini

    Autoritățile chineze utilizează un sistem la scară largă pentru...

    Articole relationate

    Categorii populare