După ce și-a făcut plinul cu gaze rusești, Ungaria ia și din Azerbaidjan

Avem o bază solidă pentru dezvoltarea în continuare a cooperării economice dintre Ungaria şi Azerbaidjan, în cadrul căreia Guvernul ungar îşi propune ca gazele naturale din Azerbaidjan să fie accesibile şi pe piaţa ungară, a declarat, joi, Péter Szijjártó, ministrul ungar al Afacerilor Externe şi al Comerţului Exterior, la Baku.

Potrivit comunicatului remis de Ministerul Ungar al Afacerilor Externe, şeful diplomaţiei ungare a explicat, la conferinţa de presă care a urmat după cea de-a opta reuniune a Comisiei Economice Mixte Ungaro-Azere (GVB), că vizita sa la Baku a avut trei scopuri. Primul este dezvoltarea în continuare a cooperării economice, pentru care cifra de afaceri a schimburilor de mărfuri dintre Ungaria şi Azerbaidjan asigură o bază solidă. În anul dificil care a trecut, a crescut cu 28%. Atât compania Mol, cât şi Richter au investiţii semnificative în ţara din Caucazul de Sud

Potrivit ministrului de externe, Ungaria ar dori, de asemenea, să ajute cât mai multe companii ungare care să contribuie la reconstruirea regiunii Nagorno-Karabah, cum ar fi: renovarea infrastructurii urbane, dezvoltarea aprovizionării cu energie şi demararea activităţilor agricole. În acest scop, banca ungară Eximbank a deschis o linie de credit de 120 de milioane de dolari.

În cele din urmă, pentru a consolida securitatea aprovizionării cu energie a Ungariei, guvernul de la Budapesta consideră important faptul că, de la sfârşitul anului viitor, să poată fi achiziţionate pe piaţa ungară şi gazele naturale din Azerbaidjan. Negocierile în acest sens au început deja, a explicat Péter Szijjártó.

Pe lângă procesul-verbal al şedinţei de dimineaţă, copreşedinţii Comisiei Economice Mixte Ungaro-Azere au semnat şi un memorandum privind cooperarea în domeniul siguranţei apei şi a alimentelor, şi au convenit asupra predării limbii şi culturii maghiare în Azerbaidjan.

În discursul său, ministrul ungar al Afacerilor Externe şi al Comerţului Exterior a subliniat: “Trebuie să construim punţi între Est şi Vest, între ţările noastre. Epoca diviziunii trebuie să se termine şi, în sfârşit, trebuie să înceapă epoca cooperării”. Politicianul a adăugat că Ungaria şi Azerbaidjan au făcut multe pentru a promova cooperarea dintre Est şi Vest, iar bunele relaţii bilaterale au adus şi vor aduce beneficii semnificative ambelor ţări.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Bolo închide Dacia și Ford

    Companiile Dacia și Ford vor avea, voluntar, producția oprită...

    Guvernul va distruge ce a mai rămas din industrie cu criza energetică după lovitura taxelor

    Reducerea voluntară a consumului de energie electrică ar putea...

    Ucrainienii rad și grădinițele in limba română din Cernăuți

    Comunitatea românească din municipiul Cernăuți își exprimă îngrijorarea cu...

    Președintele Serbiei: În două-trei zile, Dunărea va deveni nenavigabilă

    Dunărea va deveni nenavigabilă în două-trei zile din cauza...

    Cum îi supraveghează chinezii pe străini

    Autoritățile chineze utilizează un sistem la scară largă pentru...

    Porțile de Fier 1 funcționează la 20% din capacitate, iar Porțile de Fier 2 la 30%

    Nivelul scăzut record al apelor Dunării determinat de secetă...

    Articole relationate

    Categorii populare