Dosarul „Şi eu am omorât oameni! Dezvăluiri şocante din Secţia ATI Covid a Spitalului Judeţean” Sibiu

Dosarele pentru ucidere din culpă deschise ca urmare a publicării articolului „Şi eu am omorât oameni! Dezvăluiri şocante din Secţia ATI Covid a Spitalului Judeţean” sunt într-un impas: procurorii spun că identifică „destul de greu” cadrele medicale cu pregătire superioară care să verifice actele întocmite în secția ATI Covid de la Sibiu, scrie Turnul Sfatului.

Pe lângă cele 13 dosare de ucidere din culpă deschise de procurorii sibieni la finele anului 2021, alte sesizări au venit din partea aparținătorilor care au citit articolul „Şi eu am omorât oameni! Dezvăluiri şocante din Secţia ATI Covid a Spitalului Judeţean”, publicat de Turnul Sfatului în martie 2021. Este vorba de un articol care a stârnit emoție la nivelul întregii țări ca urmare a dezvăluirilor referitoare la modul în care pacienții bolnavi de Covid erau sedați de cum intrau în secția ATI a Spitalului Clinic județean Sibiu, întregul mod de tratare a bolnavilor de aici fiind pus sub semnul întrebării.

Dosarele penale deschise în decembrie 2021 sunt în continuare în lucru, spune Bogdan Nicolae Dancu, prim-procuror al Parchetului de pe lângă Tribunalul Sibiu. „În prezent, cercetările se desfășoară sub suspiciunea de ucidere din culpă, eventual malpraxis la personalul medical. Dar există o mare prolemă de procedură în ceea ce privește persoanele care își aduc aportul la expertize. Avem medici, cu un anumit grad profesional, care nu pot fi verificați de malpraxis decât de medici cu un statut profesional superior sau de același nivel. Este destul de greu găsim doctori de același nivel, care să ne ajute să verificăm modalitățile de acordare a îngrijirilor medicale. Analiza se face pe acte, nu prin exhumarea celor decedați. Împrejurările relevante vrem să le stabilim prin analiza documentelor medicale”, a arătat prim-procurorul Bogdan Nicolae Dancu, într-o conferință de presă organizată după prânzul zilei de marți.

În ciuda intereselor vindicative ale unor cadre medicale din Sibiu, prim-procurorul sibian a arătat că asistenta medicală care – sub acoperirea anonimatului – a relatat pentru Turnul Sfatului detalii din secția ATI nu a fost pusă sub acuzare. Bogdan Dancu a arătat că dreptul de a reclama sau face sesizări este unul constituțional.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Zelenski a lovit cu o bombă in Monaco

    Trei persoane au fost rănite, dintre care două grav,...

    Când ar putea avea loc alegerile anticipate din Serbia?

    Alegeri parlamentare anticipate vor avea loc în Serbia peste...

    Bulgaria a alungat avioanele militare americane: Fără vize in America sau plecați

    Ministrul bulgar al Apărării, Dimitar Stoyanov, a declarat astăzi...

    Microsoft a pierdut 570 miliarde de dolari

    Acțiunile Microsoft sunt pe cale să înregistreze cea mai...

    Prostia cu reducerea tichetelor de vacanță: Statul pierde bani

    Numărul apartamentelor de închiriat autorizate de pe Litoral s-a...

    Cioloș se visează Titulescu

    „𝐂𝐚𝐧𝐝𝐢𝐝𝐚𝐭𝐮𝐫𝐚 𝐥𝐮𝐢 𝐃𝐚𝐜𝐢𝐚𝐧 𝐂𝐢𝐨𝐥𝐨𝐬̦ 𝐥𝐚 𝐬̦𝐞𝐟𝐢𝐚 𝐅𝐫𝐚𝐧𝐜𝐨𝐟𝐨𝐧𝐢𝐞𝐢 𝐞𝐬𝐭𝐞 𝐜𝐞𝐚...

    Ruptură in tabăra lui Macron înainte de prezidențiale

    Purtătoarea de cuvânt a Guvernului francez, Maud Bregeon, a...

    Articole relationate

    Categorii populare