spot_img
vineri, 6 februarie, 2026
7.3 C
București

DOCUMENTE CIA DESECRETIZATE: RF Kennedy s-a propus informator al CIA după o vizită in URSS

Agenția americană de informații CIA a publicat astăzi aproape 1.500 de pagini de documente declasificate despre asasinarea senatorului Robert F. Kennedy în 1968, care conțineau detalii ale anchetei agenției, precum și informații necunoscute anterior despre contactele sale cu serviciul.

Kennedy s-a întâlnit cu reprezentanți ai CIA după vizita sa în Uniunea Sovietică din 1955, când le-a transmis observațiile sale și s-a oferit să le fie informator, se arată în documente, relatează AP.

Materialul publicat constă în 54 de documente, printre care se numără memorandumuri privind ancheta CIA privind dacă asasinarea lui Robert F. Kennedy a avut vreo legătură cu puteri străine.

Robert Francis „Bobby” Kennedy (n. 20 noiembrie 1925 – d. 6 iunie 1968), cunoscut și prin acronimul R.F.K., a fost un om politic american, procuror general și apoi senator al Statelor Unite ale Americii.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Trump își declară sprijinul pentru Orbán in alegerile din Ungaria

    Președintele SUA, Donald Trump, îl va susține pe premierul...

    Dosarul Epstein se detonează și la Forumul de la Davos

    Organizatorii Forumului Economic Mondial au anunțat joi deschiderea unei...

    Cele mai multe concedieri in SUA de la criza din 2009

    Companiile americane au anunțat cel mai mare număr de...

    China nu vrea zona de metale rare dorită de SUA din care vrea să facă parte și România

    China și-a exprimat joi opoziția față de propunerea SUA...

    Jeffrey Sachs: Cazul Epstein este o capcană a Mossad pentru elita de la Washington

    Finanțatorul american Jeffrey Epstein, cu reputație scandaloasă, și dosarul...

    Trump: Aproape am realizat pacea in Ucraina

    Statele Unite depun eforturi mari pentru a pune capăt...

    Articole relationate

    Categorii populare