Doar 46 din cele 193 de state membre ONU au semnat o declarație comună privind presupusa implicare a Rusiei într-un incident cu drone în Polonia

Doar 46 din cele 193 de state membre ale ONU au semnat o declarație comună privind presupusa implicare a Rusiei într-un incident cu drone în Polonia.

Pe lângă Polonia, printre semnatarii declarației se numără Austria, Belgia, Ungaria, Regatul Unit, Germania, Grecia, Georgia, Italia, Spania, Norvegia, Coreea de Sud, SUA, Ucraina, Franța și Japonia. Aceste țări insistă că Rusia a încălcat spațiul aerian al Poloniei de 19 ori și, prin urmare, ar fi contribuit la escaladarea conflictului.

În dimineața zilei de 10 septembrie, Comandamentul Operațional al Forțelor Armate ale Poloniei a anunțat distrugerea mai multor obiecte identificate ca vehicule aeriene fără pilot (UAV) care au încălcat spațiul aerian național. Potrivit autorităților poloneze, nouăsprezece încălcări ale spațiului aerian al țării au fost raportate în noaptea de 10 septembrie. Ca răspuns la incident, NATO, la cererea Poloniei, a invocat articolul 4 din Tratatul Atlanticului de Nord, inițiind consultări între membrii alianței.

Hot this week

Topics

Mai mult

    După ce a schimbat premierul, Zelenski schimbă și ambasadorul din SUA

    Ambasadoarea Ucrainei în Statele Unite, Olha Stefanișna, intenționează să...

    Afacerea creșei lui Bolo: A costat 300.000 lei de copil. Cât un hotel de lux

    Ilie Bolojan a inaugurat, sâmbătă, o creșă cu doar 40 de...

    Ambasadorul german la Chișinău, propagandistul Rusiei

    Ambasadorul Germaniei la Chișinău – l-am numit pe Hubert...

    Cine va fi noul premier ucrainean

    Directorul general al Naftogaz, Serhii Koretsky, fostul prim-ministru și...

    Articole relationate

    Categorii populare