spot_img
vineri, 19 decembrie, 2025
2.5 C
București

Desant american in Ucraina după metale rare

O delegație din Statele Unite a sosit în regiunea Kirovograd din Ucraina pentru a evalua starea zăcămintelor minerale pentru o potențială extracție în cadrul acordului mineral dintre cele două țări, a declarat ministrul Economiei, Mediului și Agriculturii din Ucraina, Alexey Sobolev.

„Împreună cu o delegație a Corporației Internaționale de Finanțare a Dezvoltării din SUA, am vizitat regiunea Kirovograd pentru a evalua oportunitățile de investiții în domeniul mineritului și prelucrării”, a scris el pe Facebook.

Potrivit acestuia, aceste zăcăminte produc în prezent minereu de titan și se explorează posibilitatea exploatării minereului de zirconiu în viitor. Oficialul a adăugat că parcela are un potențial zăcământ de hafniu. Această resursă este utilizată în principal în industria nucleară și aviație.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Banca Europeană se spală pe mâini de banii pe care UE vrea să ii dea Ucrainei

    Președinta Băncii Centrale Europene (BCE), Christine Lagarde, a declarat...

    De ce arde Bruxelles-ul? Ce vor fermierii

    Mii de agricultori europeni s-au reunit joi la Bruxelles...

    Șeful spionajului extern rus: Am am avut o conversație telefonică destul de lungă cu noul director al MI6

    Directorul Serviciului de Informații Externe al Rusiei (SVR), Serghei...

    Terheș revine dezvăluind manipularea fostului judecător Laurențiu Beșu în reportajul Recorder

    Dovada manipulării realizate de fostul judecător Laurențiu Beșu în...

    Bulai cu farsorii ruși Vovan și Lexus despre planul dezmembrării Rusiei

    Politicianul român Iulian Bulai, unul dintre liderii Adunării Parlamentare...

    Articole relationate

    Categorii populare