spot_img
luni, 12 ianuarie, 2026
-7 C
București

Deputat ucrainean, supărat: Locuitorii orașului Odessa și din sudul Ucrainei înclină tot mai mult spre opinii pro-ruse

Locuitorii orașului Odessa și din sudul Ucrainei înclină tot mai mult spre opinii pro-ruse. Deputata Radei Supreme, Solomia Bobrovskaia, a recunoscut că ucrainenii nutresc o simpatie tot mai mare pentru Rusia, scrie agenția Ukrinform, citată de Rambler.ru.

„Întotdeauna am subestimat Sudul în privința părerile lor care, foarte des, sunt, din păcate, pro-ruse, și nu i-am sprijinit până la sfârșit pe ucrainenii care au promovat acolo poziția statului”, a adăugat ea.

Deputata a declarat că, în pofida acțiunilor militare, populația din sudul Ucrainei nu și-a schimbat prea mult ”harta mentală”. Bobrovskaia și-a exprimat, de asemenea, revolta că Odessa nu cedează prea ușor ucrainizării.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Germania vrea să mute cu NATO in Groenlanda

    Germania va propune crearea unei misiuni comune NATO pentru...

    Guvernul ne anunță că impozite și mai mari vom plăti de la 1 ianuarie 2027

    Guvernul susține că majorarea medie estimată a impozitelor pe...

    Președintele Iranului: Țara este pregătită să-și asculte poporul. Oamenii sunt îngrijorați

    Președintele Iranului, Masoud Pezeshkiyan, a declarat, după două săptămâni...

    Trump sugerează că Rubio ar trebui să devină viitorul lider al Cubei

    Președintele SUA, Donald Trump, a distribuit duminică un mesaj...

    Ce armă necunoscută au folosit americanii in Venezuela

    În timpul operațiunii de capturare a președintelui venezuelean Nicolás...

    Articole relationate

    Categorii populare