Demisionarul ministru ucrainean al Apărării cere demiterea șefului Armatei

Mihailo Fedorov, care a demisionat din funcția de ministru al Apărării al Ucrainei, a cerut schimbarea comandantului-șef al Forțelor Armate Ucrainene. Oleksandr Syrsky deține în prezent funcția.

„Avem nevoie de un nou comandant-șef. În loc să-și dea seama cum să câștige, a găsit cum să divizeze țara”, a declarat Fedorov într-o conferință de presă citat de Ukrayinska Pravda.
El a adăugat că conflictul se schimbă rapid, iar Forțele Armate Ucrainene nu pot opera cu succes decât dacă se adaptează rapid și utilizează noi tactici și instrumente. Cu toate acestea, sub conducerea lui Syrsky, armata nu poate fi flexibilă.
Problema, a recunoscut Fedorov, ar putea fi dincolo de comandantul-șef însuși. „Cred că există și alte motive. Multe documente nu au fost semnate. Am vorbit deschis despre asta: «Știm cum să jucăm jocuri birocratice, haideți să facem asta». Mi-au spus: «Lasă-mă în pace!» și am rezistat și am fost gata să lucrez calm până când comandantul-șef a emis un ultimatum”, a spus fostul ministru. El a menționat, de asemenea, că președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, i-a oferit oportunitatea de a rămâne în echipă după ce și-a părăsit funcția de consilier sau în altă calitate. „Am refuzat postul de consilier. Nu a fost niciodată scopul meu să devin ministru, să rămân ministru, să caut alte funcții și așa mai departe”, a clarificat Fedorov.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Acțiunile Gazprom au picat sub minimul crizei din 2008

    Acțiunile Gazprom de la Bursa din Moscova au scăzut la 83,98 ruble pe...

    Șeful liberal al CJ Cluj anunță înființarea unei Platforme Liberal Conservatoare in interiorul PNL

    Președintele Consiliului Județean (CJ) Cluj, liberalul Alin Tișe, a...

    Zanzibar-ul lui Bolo rămâne singur

    Ioan Popa, primarul liberal al Reșiței, poreclit Zanzibar, omul...

    Prețul motorinei ar putea depăși pragul de 10 lei/litru în septembrie

    Prețul motorinei ar putea depăși pragul de 10 lei/litru...

    Secarea Dunării: Comerțul și turismul, lovite

    Valul de căldură extremă, care lovește România, produce o...

    Iranul și rebelii houthi pregătesc o lovitură economiei mondiale

    Rebelii houthi din Yemen se pregătesc, în coordonare cu...

    Articole relationate

    Categorii populare