Declarație surprinzătoare a lui Putin

Rusia este gata să lase Occidentul să joace un rol mai mare în soluționarea conflictului din Ucraina, a declarat joi președintele rus Vladimir Putin, în timp ce Ministerul de Externe de la Moscova a avertizat împotriva trimiterii de instructori militari străini în această țară, relatează DPA, transmite Agerpres.

‘Acum, rolul tuturor membrilor responsabili ai comunității internaționale crește, în special al celor care au o influență reală asupra conducerii ucrainene’, a spus Putin după o întrevedere cu premierul italian Matteo Renzi la Moscova.

El a adăugat că conflictul poate fi soluționat numai după ce toate părțile aplică acordurile de pace de la Minsk de luna trecută. De asemenea, el a reiterat solicitarea Rusiei ca Ucraina să înceapă un dialog direct cu separatiștii în estul țării.

Vladimir Putin a spus că întrevederea cu Matteo Renzi a fost ‘prietenoasă și constructivă’.

Renzi, care a avut miercuri și convorbiri cu președintele ucrainean Petro Poroșenko, a declarat că e gata să facă tot posibilul pentru a facilita o pace durabilă.

El a adăugat că Italia ar putea oferi Ucrainei consiliere privind descentralizarea, vorbind despre autonomia din regiunea vorbitoare de germană Tirolul de Sud în contextul solicitărilor separatiștilor privind creșterea autonomiei. ‘Avem expertiză’, a spus el.

Premierul italian a spus că discuțiile au avut loc ‘pe un fond dificil legat de sancțiunile europene și de contra-sancțiunile ruse, care sunt în mod evident o problemă pentru ambele părți’.

Premierul italian nu a făcut nicio mențiune directă privind o posibilă relaxare a regimului sancțiunilor în schimbul amplificării cooperării cu Ucraina, dar a sugerat cooptarea Kremlinului în combaterea grupării Statul Islamic în Libia, Siria și Irak, punând capăt practic izolării diplomatice a lui Putin de către Occident, notează DPA.

‘Istoria a arătat că fără Rusia este mult mai complicat de găsit un echilibru’ în crizele internaționale, a spus Renzi.

UE a anunțat joi că extinde înghețarea bunurilor impusă anul trecut în cazul fostului președintelui ucrainean Viktor Ianukovici și asupra altor 17 indivizi suspectați de deturnare de fonduri.

Pe de altă parte, blocul comunitar a scos patru persoane de pe lista inițială de 22 de persoane vizate de sancțiuni, întrucât dovezile indică faptul că acestea se fac vinovate de alte infracțiuni decât deturnarea de fonduri, a spus o sursă UE sub protecția anonimatului.

Alte patru persoane se vor afla sub incidența acestor măsuri pentru încă trei luni, în timp ce în trei cazuri continuă investigațiile. Prelungirea sancțiunilor este valabilă de vineri.

Tot joi, Ministerul rus de Externe a avertizat împotriva unei planificate misiuni americane de instruire a trupelor ucrainene într-o bază militară din vestul țării.

‘Potrivit informațiilor noastre, până la 300 de membri ai Brigăzii 173 aeropurtate a SUA, cantonată în Italia, se mută la baza Iavoriv din regiunea Lvov’, a spus purtătorul de cuvânt al ministerului, Aleksandr Lukașevici. El a adăugat că forțele americane ‘nu vor aduce pacea’ în Ucraina.

Oficiali din Ministerul Apărării din Ucraina au negat că militari americani ar fi ajuns în Ucraina, relatează agenția ucraineană Interfax.

Comandatul trupelor americane din Europa, Ben Hodges, a declarat luna trecută că Pentagonul intenționează să înceapă să intruiască membri ai Gărzii naționale ucrainene în luna martie. Totuși, el a declarat în cursul acestei săptămâni că planul a fost pus în așteptare, ‘pentru a da o șansă armistițiului’.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Prețurile combustibililor în UE au crescut cu 20,8% in aprilie, în Ungaria cu doar 1,5%

    Prețurile combustibililor în Uniunea Europeană au crescut cu 20,8% față de anul...

    Rusia vrea să taie gazul ieftin pentru Armenia

    Kremlinul a anunțat luni că Armenia ar putea pierde...

    Arabia Saudită, condiție pentru Israel

    Arabia Saudită nu va normaliza relațiile cu Israelul până...

    UDMR îl dă afară pe ministrul Culturii după inregistrarea scandaloasă

    Purtătorul de cuvânt al UDMR, Csoma Botond, afirmă că...

    Sectorul automotive, agricultura și HoReCa: Disponibilizări, insolvențe și închideri de companii

    Sectorul automotive, agricultura și HoReCa se confruntă cu disponibilizări,...

    Profesorul Jeffrey Sachs: Europa în pragul unei catastrofe

    Profesorul Jeffrey Sachs, de la Universitatea Columbia, a declarat...

    Articole relationate

    Categorii populare