spot_img
miercuri, 17 decembrie, 2025
1.5 C
București

Decizia Curții Europene de Justiție care poate BLOCA extrădarea în România

„Executarea unui mandat european de arestare trebuie amanata daca exista un risc real de tratament inuman sau degradant din cauza conditiilor de detentie ale persoanei in cauza in statul membru emitent al mandatului”, se arata intr-un comunicat al Curtii de Justitie a Uniunii Europene. Potrivit CJUE, daca existenta acestui risc nu poate fi inlaturata intr-un termen rezonabil, autoritatea insarcinata cu executarea mandatului trebuie sa decida daca este necesar sa puna capat procedurii de predare. Asta inseamna ca suspectii romani au sanse sa scape de trimiterea in Romania, dar asta nu inseamna ca nu vor fi arestati si tinuti in custodie in tarile in care sunt prinsi, scrie hotnews.ro.

Potrivit specialistilor in drept penal consultati de HotNews.ro, fiecare tara UE va aplica decizia  in functie de preverile legale referitoare la executarea mandatului european de arestare. Comunicatul CJUE mentioneaza ca „aceasta decizie este obligatorie, in egala masura, pentru celelalte instante nationale care sunt sesizate cu o problema similara”.

Cel mai probabil, un efect al acestei decizii va fi cresterea presiunii asupra Romaniei in ce priveste remedierea situatiei din inchisori din cauza ca va creste numarul romanilor tinuti in arest in tarile UE in care sunt prinsi. Suprapopularea si conditile proaste din inchisorile romanesti au generat zeci de procese la CEDO, pe care statul roman le-a pierdut.

Hot this week

Topics

Mai mult

    The Economist: Garanțiile de securitate pentru Ucraina sunt „de mâna a doua”

    Garanțiile de securitate pentru Ucraina, care au devenit un...

    Trump amenință companiile din UE din cauza planurilor Bruxelles-ului de a impozita corporațiile IT americane

    Administrația președintelui american Donald Trump a avertizat asupra posibilelor...

    Cartea lui Sarkozy scrisă in închisoare s-a vândut in 100.000 de exemplare in câteva zile

    Cartea fostului președinte francez Nicolas Sarkozy, „Jurnalul unui prizonier”,...

    Șefa de cabinet a lui Trump: Musk e un Nosferatu drogat

    Miliardarul Elon Musk este „dependent de ketamină” și seamănă...

    Fostul șef al Armatei ucrainiene avertizează: Urmează război civil

    Fostul comandant-șef al Forțelor Armate Ucrainene și actualul ambasador...

    SUA suspendă acordul comercial tehnologic cu UK

    Statele Unite au suspendat un acord comercial tehnologic cu...

    Operațiunea secretă cu plutoniu a CIA din munții Indiei

    În 1965, CIA a instalat clandestin echipamente de informații...

    Articole relationate

    Categorii populare