spot_img
marți, 23 decembrie, 2025
3.2 C
București

De ce şi-a şters purtătorul de cuvânt al preşedintelui Iohannis contul de Facebook

Narcisa Iorga, fost membru al CNA, semnalează pe facebook că Tatiana Niculescu Bran, desemnată purtător de cuvânt al preşedintelui ales Klaus Iohannis, şi-a şters contul de facebook.

00

În ultimele zile, unii jurnalişti au criticat unele postări ale dnei Bran, pe care de altfel viitorul purtător de cuvânt le-a şi şters. Deocamdată nu avem o explicaţie publică a dnei Bran privind gestul său.

Cea mai criticată dintre postări:

„Purtătorul de cuvânt este ființă a intervalului, cum ar zice Andrei Pleșu. Golit de sine, el poartă mesajul altuia către alții. Existența lui se apropie de cea a unui traducător aproape anonim. Misiunea lui e de mediator între lumi care vor să se cunoască și să comunice. Singurătatea lui e aceea a unui rătăcitor deopotrivă lăudat și hulit în piețele publice. Datoria lui e să vorbească, dar certitudinea lui e tăcerea. Prieteniile îi sunt fără număr. Prietenii, rari. Un contemplativ care prețuiește acțiunea.”
Tatiana Niculescu Bran, viitor purtător de cuvânt prezidențial

Hot this week

Topics

Mai mult

    Green Line in Valea Jiului

    Consiliul Județean Hunedoara anunță punerea în funcțiune a sistemului...

    Trump, decizie: Acest lucru nu s-a mai întâmplat niciodată în istoria de 101 ani a Serviciului Extern al SUA

    Administrația președintelui american Donald Trump recheamă din funcțiile lor...

    Povestea de dragoste a lui Mircea Cărtărescu cu Ion Iliescu și Petre Roman

    Ce scria poetul Mircea Cărtărescu in ianuarie 1990 despre...

    Doar 21% din companiile americane din România mai cred in afacerile lor

    Doar 21% dintre companiile americane mai evaluează situaţia ca...

    Vance spune că europenii sunt nemulțumiți de conducătorii lor

    Politicile economice și de migrație eronate ale țărilor europene...

    Articole relationate

    Categorii populare