Dăncilă susține că nu va demisiona din fruntea Guvernului dacă nu va fi aleasă în fruntea PSD

Viorica Dăncilă a declarat, referitor la informaţiile din spaţiul public potrivit cărora le-ar fi spus colegilor de partid că îşi va da demisia ca premier dacă nu va fi aleasă la şefia PSD, că nu ar face niciodată aşa ceva, pentru că asta ar însemna şantaj, transmite Mediafax.

„Exclus. Nu aş face niciodată aşa ceva. Asta ar însemna că aş şantaja într-un fel colegii”, a afirmat Viorica Dăncilă, vineri, la Antena 3.

Întrebată dacă se teme de o ruptură în PSD, la finalul Congresului partidului, îngrijorări despre care vorbeau Liviu Pleşoianu, candida la şefia partidului şi Codrin Ştefănescu, candidat la poziţia de secretar general, Viorica Dăncilă a spus că ambii au o abordare greşită.

„Nu sunt de acord nici cu prima, nici cu a doua abordare. Aici nu putem vorbi de persoane. Nu putem să ne luăm jucăriile şi să plecăm acasă. Aici vorbim de un program de guvernare. Indiferent de rezultatul la Congres trebuie să fim uniţi. Cred aceasă abordare e greşită şi eu nu o împărtăşesc”, a explicat Dăncilă.

În spaţiul public au apărut informaţii pe surse potrivit cărora Dăncilă le-ar fi spus social-democraţilor, la petrecerea organizată marţi de PSD la Clubul Diplomaţilor că dacă nu va fi aleasă la şefia partidului atunci va demisiona din funcţia de premier.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Acordul ucrainean-american privind resursele in impas

    Kievul a dat un semnal tacit de încetinire a...

    Iranul a atacat Israelul ca represalii pentru atacurile din Liban

    Sirenele au sunat în mai multe zone din Israel...

    UE mai dă o lovitură agriculturii românești: Produse agricole armene fără taxe vamale

    Piața Uniunii Europene va fi deschisă produselor agricole armene...

    Credite imobiliare pentru tineri in Serbia cu dobândă 1%

    Prim-viceprim-ministrul și ministrul sârb al Finanțelor, Siniša Mali,...

    Palatul Administrativ din Drobeta-Turnu Severin, modernizat prin fonduri europene

    A fost inaugurat Palatul Administrativ din Drobeta-Turnu Severin, după...

    Ciumarca in Mehedinți

    Președintele Consiliului Județean Mehedinți, Aladin Georgescu, a participat la...

    Articole relationate

    Categorii populare