Dan Motreanu: Mă așteptam de la Ministrul de Externe, mai ales ca urmare a experienței pe care o are, să nu exprime o poziție publică care să afecteze PNL

Europarlamentarul Dan Motreanu, prim-vicepresedintele PNL, i-a luat apararea lui Rares Bogdan in conflictul pe care l-a declansat cu Bogdan Aurescu. 

„Se pot spune multe despre Rares Bogdan, dar nu ca este prorus. Cu siguranta exista si nemultumiri cu privire la activitatea si performanta ministrilor PNL . Dar nici nu trebuie sa uitam ca este o perioada foarte grea, data de un context intern si international dificil in care ei isi exercita atributiile, prerogativele si de aceea trebuie sa apreciem si efortul pe care il depun ministrii. Rares Bogdan este prim-vice al partidului , ales cu un numar mare de voturi, este un coleg cu o contributie importanta la scorul electoral obtinut de partid in ultimele batalii electorale, iar intern coordoneaza strategia de comunicare a partidului. Si doar din aceste doua ultime considerente are toate motivele sa faca evaluari si propuneri. Sigur, acestea ar trebui sa fie facute in BPN Partidului, mai ales ca in curand vor fi facute evaluari, probabil nu doar la nivelul ministrilor, ci si a secretarilor de stat, pentru ca se apropie rotativa. Deocamdata nu se stie cine va ramane ministru si nici nu stiu cine va merge ministru. Presedintele Partidului, care este si prim-ministru , are cu siguranta o evaluare si un set de propuneri pe care le vom vota in BPN.Totusi, subliniez ca ma asteptam de la Ministrul de Externe, mai ales ca urmare a experientei pe care o are, sa nu exprime o pozitie publica care sa afecteze PNL. Se pot spune multe despre Rares Bogdan, dar ca este prorus este o mare exagerare!”, a transmis Dan Motreanu, luni.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Vicepremierul rus: Cea mai mare criză energetică din ultimii 40 de ani

    Actualul conflict din Orientul Mijlociu a dus la cea mai mare...

    Mișcarea cu care Iranul poate arunca in aer prețul petrolului pentru ani de zile

    Răspunsul potențial al Iranului la un atac (presupus din...

    Vance in Ungaria, sprijin pentru Viktor Orbán in alegeri

    Vicepreședintele american JD Vance intenționează să facă în curând...

    Consilierul lui Putin: Navele Marinei Ruse vor escorta navele comerciale rusești

    Navele Marinei Ruse vor începe să escorteze navele comerciale...

    Articole relationate

    Categorii populare