Dalai-Lama: Rușii pot schimba lumea și să devină națiunea conducătoare

Rusia are potențial să devină țara conducătoare a planetei, rușii pot schimba această lume, a declarat Dalai Lama al XIV-lea.

„Rusia este o mare națiune. Și din punct de vedere geografic Rusia este un pod între Est și Vest. Și, mai mult decât atât, potențialul resurselor naturale” – a spus Dalai Lama în mesajul adresat participanților la Synergy Global Forum.

„Rușii pot aduce o contribuție importantă la schimbarea lumii, a Europei. Geografic, Rusia are un imens potențial. Ideile noi, respectul reciproc. A avea sentimentul de bucurie de a fi om. Cred că Rusia va putea distribui corect oportunitățile. Rusia are potențial să devină națiunea conducătoare a lumii” – a adăugat Dalai Lama. Mesajul video adresat de Dalai Lama comunității de business din Rusia va fi transmis integral în cadrul forumului ce va avea loc la Moscova în 27-28 noiembrie

Hot this week

Topics

Mai mult

    Prețurile carburanților la Moscova au crescut cu 6%

    Prețul mediu al motorinei la benzinăriile din Moscova a...

    Ziua Contabilului la Drobeta Turnu Severin

    Vicepreședintele Consiliului Județean Mehedinți, Ionică Negru, a participat astăzi...

    Merz, nervos pe cursul yuanului chinezesc: Nu putem concura cu ei

    Cancelarul german Friedrich Mertz a cerut astăzi un dialog...

    Fost președinte iranian racolat de Mossad

    Israelul a desfășurat o operațiune secretă timp de mai...

    Articole relationate

    Categorii populare