spot_img
miercuri, 17 decembrie, 2025
1.5 C
București

Curtea de Apel din Belgrad confirmă că Sebastian Ghiță nu va fi extrădat

Curtea de Apel din Belgrad a confirmat, miercuri, decizia Înaltei Curţi de Justiţie prin care este respinsă solicitarea de extrădare în România a fostului deputat Sebastian Ghiţă, informează presa sârbă.

Curtea de Apel din Belgrad a confirmat decizia Înaltei Curţi de Justiţie din Belgrad ţinând cont de faptul că Sebastian Ghiţă este eligibil pentru obţinerea azilului în Serbia „în contextul riscurilor de a fi persecutat în ţara de origine din cauza opiniilor politice”, informează publicaţia Danas şi site-ul Insajder.net. Potrivit deciziei Curţii de Apel, Înalta Curte de Justiţie a ajuns la „concluzia adecvată” că situaţia lui Sebastian Ghiţă „s-ar înrăutăţi” dacă ar fi extrădat în România.

În iulie, Înalta Curte de Justiţie din Belgrad a respins cererea autorităţilor române privind extrădarea fostului deputat Sebastian Ghiţă şi a stabilit că este eligibil pentru obţinerea azilului.

Hot this week

Topics

Mai mult

    The Economist: Garanțiile de securitate pentru Ucraina sunt „de mâna a doua”

    Garanțiile de securitate pentru Ucraina, care au devenit un...

    Trump amenință companiile din UE din cauza planurilor Bruxelles-ului de a impozita corporațiile IT americane

    Administrația președintelui american Donald Trump a avertizat asupra posibilelor...

    Cartea lui Sarkozy scrisă in închisoare s-a vândut in 100.000 de exemplare in câteva zile

    Cartea fostului președinte francez Nicolas Sarkozy, „Jurnalul unui prizonier”,...

    Șefa de cabinet a lui Trump: Musk e un Nosferatu drogat

    Miliardarul Elon Musk este „dependent de ketamină” și seamănă...

    Fostul șef al Armatei ucrainiene avertizează: Urmează război civil

    Fostul comandant-șef al Forțelor Armate Ucrainene și actualul ambasador...

    SUA suspendă acordul comercial tehnologic cu UK

    Statele Unite au suspendat un acord comercial tehnologic cu...

    Operațiunea secretă cu plutoniu a CIA din munții Indiei

    În 1965, CIA a instalat clandestin echipamente de informații...

    Articole relationate

    Categorii populare