Cum vrea Bulgaria să ia fața României: Premierul Borisov vede ”miliarde de euro la dispoziţie”

Bulgaria vrea să-şi accelereze cu mai multe luni procesul aderării la zona euro, pentru a obţine împrumuturi acordate doar statelor membre ale Eurogrupului şi să depăşească criza economică cauzată de pandemia noului coronavirus, relatează BFMTV conform news.ro.

”Cei care sunt în zona euro vor avea miliarde la dispoziţie”, a subliniat în weekend, într-o conferinţă de presă la Sofia, premierul Boiko Borisov.

Borisov vrea ca Sofia să-şi depună candidatura la sfârşitul lui aprilie şi nu în iulie, aşa cum s-a prevăzut.

Aderarea la Mecanismul ERM II, de acces la integrarea în zona euro, este ”singura cale de urmat pentru ca ţara noastră să iasă din criză”, a subliniat Borisov.

”Continuăm să urmăm planul adoptat şi am primit până acum asigurări de la partenerii noştri”, a anunţat sâmbătă ministrul Finanţelor Vladislav Goranov.

ERM II este un sistem de paritate fixă în care un stat este necesar să rămână cel puţin doi ani înainte să adopte moneda unică. Integrarea în acest mecanism deschide calea, în opinia lui Borisov, la împrumuturi europene.

Ţările din zona euro urmează să poată accesa în curând împrumuturi în cuantum de 240 de miliarde de euro prin Mecanismul European de Stabilitate (MES), care vizează să le ajute în lupta împotriva recesiunii de după pandemia noului coronavirus.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Spania reduce TVA-ului la electricitate, gaze și combustibili de la 21% la 10%

    Prim-ministrul spaniol Pedro Sánchez a prezentat astăzi un pachet...

    Arabia Saudită: Prețul petrolului va crește la 180 de dolari

    Oficialii din Arabia Saudită cred că prețul petrolului ar...

    Trump s-a răzgândit: Nu mai desfășoară trupe terestre împotriva Iranului

    Președintele american Donald Trump a promis joi că nu...

    Tulsi mai pune o cărămidă in controversa iraniană a lui Trump

    Directoarea serviciilor de informații americane Tulsi Gabbard a refuzat...

    Ciprul vrea să rediscute prezența bazelor militare britanice

    Președintele Ciprului, Nikos Christodoulidis, a declarat astăzi că este...

    Șeful Pentagonului: Nu avem arme de dat Ucrainei

    Arsenalele de arme avansate ale Statelor Unite sunt încă...

    Articole relationate

    Categorii populare