Cum cumpără China bunăvoința Franței

China a promis luni că va importa mai multe servicii şi produse de înaltă calitate din Franţa, după ce investigaţia Comisiei Europene asupra industriei chineze de vehicule electrice (EV), sprijinită de autorităţile de la Paris, ameninţă să declanşeze o dispută comercială între cele două ţări, transmite Reuters.

Ministrul de Externe Wang Yi, la o conferinţă de presă comună cu omologul său francez Stephane Sejourne, a declarat că statul asiatic speră că politica UE de reducere a riscurilor nu are ca obiectiv anumite ţări şi nu ar trebui să încalce reglementările Organizaţiei Mondiale a Comerţului (OMC).

Decuplarea de China este cel mai mare risc, a avertizat Wang. Acesta a adăugat: „Relaxăm în mod constant accesul pe piaţă, inclusiv prin promovarea datelor transfrontaliere. China va face mai mult pentru a răspunde preocupărilor companiilor franceze legate de accesul pe piaţă”.

Sejourne a afirmat că Franţa va continua discuţiile cu China privind reducerea riscurilor şi nu sugerează că Uniunea Europeană va adopta măsuri protecţioniste.

Europa desfăşoară o strategie de reducere a riscurilor şi a dependenţei de China pentru a-şi recâştiga competitivitatea şi avantajele industriale.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Kremlin: O ramură a conductei de gaze North Stream poate livra, dar Europa nu vrea

    Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a declarat...

    Cafteală la vârful Puterii de la Teheran

    Disputele dintre liderii iranieni au perturbat vizita delegației iraniene...

    Putin: Arctica e un punct strategic pentru Rusia

    Președintele rus Vladimir Putin a declarat că Rusia își...

    Articole relationate

    Categorii populare