Cuba restricționează internetul mobil din cauza protestelor de stradă

Compania de telecomunicații de stat din Cuba a început să restricționeze serviciile de internet mobil în unele zone ale țării începând cu 17 martie, pe fondul protestelor, au informat The Wall Street Journal și Time,

WSJ, citând videoclipuri de pe rețelele de socializare, a raportat proteste împotriva întreruperilor de curent și a penuriei de alimente în al doilea oraș ca mărime al țării, Santiago de Cuba. Manifestațiile, potrivit publicației, s-au extins în orașul Bayamo, care este situat în partea de sud-est a insulei.

Ieri, șeful Ministerului cubanez al Energiei și Minelor, Vicente de la O Levy, a declarat că întârzierile în furnizarea de combustibil și întreținerea centralelor termice au dus la întreruperi de curent în Havana și în alte părți ale țării, a raportat Time.

„Statele Unite fac o nouă încercare disperată de a destabiliza Cuba”, a declarat adjunctul ministrului de externe cubanez Carlos Fernandez de Cossio pe rețeaua de socializare X.

În ianuarie, Cuba a decis să crească prețurile la benzină și motorină cu peste 400% în speranța de a stabiliza economia, relatează Time.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Vance: Trump vrea să facă afaceri cu Rusia

    Președintele SUA, Donald Trump, dorește să restabilească comerțul cu...

    Bloomberg: Trump vrea să devină patronul Cubei. Cum va face asta

    Strategia președintelui american Donald Trump pentru Cuba vizează creșterea...

    Reuters dezvăluie identitatea reală a lui „Banksy”

    Numele real al artistului stradal care își ascunde identitatea...

    Articole relationate

    Categorii populare