spot_img
duminică, 1 februarie, 2026
-2.3 C
București

Creștere masivă a migranților care iau cu asalt granițele României

În lunile ianuarie și februarie a crescut cu 44% numărul cetățenilor străini depistați în momentul trecerii ilegale a frontierei României, comparativ cu perioada similară a anului trecut, informează un comunicat transmis duminică de MAI.

„În baza obiectivelor asumate la nivelul Ministerului Afacerilor Interne pentru acest an pe linia creșterii siguranței la frontiere, structurile MAI au intensificat în lunile ianuarie și februarie măsurile și acțiunile de prevenire și combatere a criminalități transfrontaliere, precum și de gestionare eficientă a migrației ilegale. Nivelul de securitate la frontiere este unul superior, în condițiile creșterii traficului de persoane și mijloace de transport în punctele de trecere a frontierei”, evidențiază comunicatul Ministerului Afacerilor Interne (MAI).

De asemenea, potrivit sursei citate, ca urmare a acțiunilor desfășurate, a crescut cu 44% numărul cetățenilor străini depistați în momentul trecerii ilegale a frontierei.

Un număr de 17 migranţi din Irak şi Siria au fost prinşi duminică de poliţiştii de frontieră de la Moraviţa, judeţul Timiş, când încercau să intre ilegal în România din Serbia, cu scopul de a ajunge în ţări din vestul Europei.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Analiza influentului grup rus Valdai despre Europa: CE-I DE FĂCUT?

    O analiză a lui Ivan TIMOFEEV, director de program al...

    Europa renunță la agenda verde și caută resurse

    Țările europene și-au reluat căutarea propriilor rezerve de petrol...

    Tensiunile dintre Emirate și Arabia Saudită

    A devenit mai dificil pentru angajații companiilor cu sediul...

    Trump vrea ca India și China să investească in industria petrolieră venezueleană

    Președintele american Donald Trump a declarat sâmbătă, la bordul...

    Lavrov: Europa încearcă să rupă relația ruso-americană

    Europa încearcă să „facă fisuri” în relațiile dintre Rusia...

    Zelenski: Rezolvarea problemelor teritoriale nu se poate face decât direct cu Putin

    Rezolvarea problemelor teritoriale din Ucraina este imposibilă fără un...

    Miza controlului lui Xi asupra Armatei

    Președintele chinez Xi Jinping și-a consolidat controlul complet asupra...

    Articole relationate

    Categorii populare