spot_img
luni, 23 februarie, 2026
-2.9 C
București

Creierul Brexit demisionează de la dreapta lui Boris Johnson

Dominic Cummings, foarte influentul şi controversatul arhitect al campaniei pentru Brexit, şi-a părăsit postul de consilier special al premierului britanic Boris Johnson, a declarat vineri seară o sursă guvernamentală, relatează AFP conform Agerpres.

Consilierul ar fi trebuit să plece din funcţie înainte de sfârşitul anului, dar el a părăsit de vineri seară reşedinţa din Downing Street, o sursă guvernamentală confirmând că el nu va mai fi oficial angajat de la „jumătatea lui decembrie”.

Plecarea sa urmează după cea a directorului de comunicare din 10 Downing Street şi aliatul său Lee Cain, miercuri, victimă a luptei pentru putere în cadrul guvernului.

Amândoi făceau parte din aripa dură a adepţilor Brexit, gata să iasă din UE fără un acord cu Bruxellesul. Plecarea lor intervine în linia dreaptă a negocierilor între Londra şi Bruxelles pentru a se încerca încheierea unui acord privind viitoarele relaţii comerciale după 31 decembrie.

Dominic Cummings şi-a făcut numeroşi duşmani, inclusiv în tabăra conservatoare, după nominalizarea sa odată cu venirea la putere a lui Boris Johnson, în iulie 2019. El a jucat un rol important în victoria sa în alegerile anticipate din decembrie, câştigate detaşat de conservatori.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Cătălin Predoiu, omul care are intrare la americani. CE SE NEGOCIAZĂ?

    Ca un înalt oficial român, din politică ori din...

    Ce face fondatorul controversatei companiei BlackWater, aliat al lui Trump

    Erik Prince, fondatorul companiei militare private americane Blackwater (acum...

    Președintele liberal al CJ Ilfov: Nu pot să tac după ultimele ale lui Ciucu

    Eu rămân consecvent: Ilfovenii nu sunt cetățeni de mâna...

    Noul om cheie de la Teheran

    Liderul suprem al Iranului, ayatollahul Ali Khamenei, a emis...

    Articole relationate

    Categorii populare