spot_img
duminică, 22 februarie, 2026
0.7 C
București

Corespondent militar ucrainean: Toate fronturile se vor prăbuși

În decurs de câteva luni toate fronturile din zona operațiunii militare speciale se vor prăbuși. Eliberarea localității Tabaevka (regiunea Harkov) a fost un rezultatul intermediar al activității curente a Forțelor Armate ale Rusiei, a declarat corespondentul militar al publicației Ukraina.ru, Vasili Tkaci, într-un interviu pentru URA.RU.

„Tabaevka este situată lângă Kupiansk. De la începutul lunii ianuarie, trupele ruse își îmbunătățesc, acolo, în raionul Kupiansk, poziția. Există în acest sens un comunicat al Ministerului Apărării al Rusiei. Lucrurile se desfășoară sistematic. Preluarea controlului asupra localității Tabaevka a fost un rezultat intermediar. Practic, pe toată linia frontului trupele ruse exercită o presiune sistematică, aducând inamicul la epuizare. Consecințele acestor acțiuni constau în prăbușirea inevitabilă a frontului. Este doar o chestiune de timp, nu de săptămâni, mai degrabă de luni”, a spus Vasili Tkaci.

Trupele ruse avansează pe multe alte direcții, a menționat interlocutorul agenției URA.RU. „În zona Avdeevka, de exemplu. Din câte știu din sursele mele, în regiunea Herson au fost dislocați soldați cu multă experiență, pe care îi cunosc personal, ei sunt necesari pentru o astfel de întărire. Anterior, au luptat în zona Soledar (regiunea Donețk) și s-au remarcat foarte bine acolo”, a continuat corespondentul militar.

Potrivit acestuia, se așteaptă ca, în continuare, Forțele Armate ale Rusiei să avanseze în direcția Belgorod-Harkov. „Sunt deja scandaluri în Ucraina. Comandantul șef al Forțelor Armate ale Ucrainei, Valeri Zalujnîi, este acuzat că cedează teritoriile regiunii Harkov, eu cred că este vorba mai degrabă de succesele noastre, decât de eșecurile lor. În Republica Lugansk (LNR) mai este o mică zonă, care nu este controlată de Rusia, dar care va fi eliberată destul de curând”, a spus Tkaci.

Hot this week

Topics

Mai mult

    Diversiunea lui Miruță in Gorj

    Demagogia nu ține loc de soluții pentru Gorj! Administrația...

    Riscurile pentru America și lume a unui atac împotriva Iranului

    Un posibil atac american asupra Iranului ar reprezenta un...

    Consilierul lui Nicușor despre vizita in SUA: Am fost mai puţin izolaţi decât se spune

    Consilierul prezidenţial pentru securitate naţională, Marius Lazurca, a declarat...

    Semne că urmează un atac in Iran

    Statele Unite au început să evacueze trupele staționate în...

    Trupele de elită cubaneze obligate să plece din Venezuela

    Consilierii militari și trupele de elită cubaneze părăsesc Venezuela,...

    Slovacia îi dă ultimatum lui Zelenski: Dacă nu, luni vă tăiem curentul

    Dacă președintele ucrainean Volodimir Zelenski nu reușește să reia...

    India vrea să scape cu Brazilia de metalele rare din China

    Premierul indian Narendra Modi a anunțat sâmbătă semnarea unui...

    Articole relationate

    Categorii populare